Chat with us, powered by LiveChat

To było jedno z moich najbardziej niezwykłych doświadczeń konferencyjnych.

Wziąłem udział w symulowanej rozprawie arbitrażowej, w ramach konferencji, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych.

Wystąpiłem w jednej drużynie z legendą branży Private Equity, Pierrem Mellingerem (ForeVest Capital Partners) przeciw jednemu z ojców założycieli polskiego rynku PE – Robertowi Manzowi (Enterprise Investors), wspomaganemu przez Edwarda Kellera (Dentons).

Kazus, który rozwiązywaliśmy przed publicznością, składającą się z członków PSIK (czyli najlepszych praktyków polskiego rynku M&A), dotyczył sporu post-inwestycyjnego. Pierre i ja odgrywaliśmy młodych założycielami spółki technologicznej, która stworzyła mobilną aplikację. Fundusz Roberta zainwestował w naszą firmę, ale potem nie wypełnił wszystkich zobowiązań, związanych z finansowaniem i wsparciem marketingowym aplikacji. W rezultacie, my stworzyliśmy w osobnej spółce podobną aplikację, która odniosła duży sukces komercyjny. Spór dotyczył więc tego, czy nasze działanie stanowiło naruszenie zakazu konkurencji i z jaką ewentualną odpowiedzialnością się ono wiązało.

Celem całego wydarzenia było pokazanie, jak wyglądają około-transakcyjne spory arbitrażowe, jak się do nich dobrze przygotować i na co w ich trakcie uważać.

Myślę, że nasza rozprawa ten cel znakomicie zrealizowała. Mam nadzieję, że przy okazji dostarczyła wszystkim również trochę dobrej zabawy.

fot. Anna Manz

Share.

About Author

  Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie. Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu. Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą. Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej. W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Leave A Reply

Filtr antyspamowy *