Chat with us, powered by LiveChat

Emerging Europe: Raport M&A 2013/14

0

Pojawił się pierwszy raport analizujący fuzje i przejęcia w 2013 r. (zob. też mój wpis: O transakcjach w minionym roku w Polsce (i Europie) – przegląd najważniejszych deali): Emerging Europe: Raport M&A 2013/14 przygotowany przez CMS. Raport obejmuje następujące państwa: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Estonia, Węgry, Kosowo, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina.

Warto zauważyć, że wśród wymienionych 20 największych transakcji jedynie jedna dotyczy Polski. Mowa o przejęciu Polkomtela przez Cyfrowy Polsat (wartość ok 1,2 mld EUR). O problemach związanych z transakcją zobacz tu)

Z kolei wartość całkowita transakcji w Polsce w 2013 r. wyniosła 12 mld EUR (w porównaniu do 9 mld EUR w 2012 r.). Wzrosła także liczba transakcji do 363 w porównaniu do 331 w 2012 r.

Metodologia wybranych, największych transakcji w raporcie może jednak budzić wątpliwości. Przykładowo: przejęcie przez Cyfrowy Polsat Polkomtela zostało zakwalifikowane jako dwie transakcje (nabycie pakietu większościowego i mniejszościowe).

Mój poprzedni wpis można uzupełnić więc o przynajmniej następujące transakcje (przejmujący/przejmowany):

1) Cyfrowy Polsat/Polkomtel (1,2 mld EUR + 0,2 mld EUR);

2) Roustam Tariko/ Central European Distribution Corporation (CEDC) (675 mln EUR);

3) Grupa Azoty SA/ Zaklady Azotowe Pulawy SA (453 mln EUR);

4) General Motors/ Isuzu Motors Polska (ok. 262 mln EUR);

a także transakcje na rynku nieruchomości:

5) Allianz Real Estate; ECE Projektmanagement; Inwestorzy prywatni / Silesia (Centrum handlowe (412 mln EUR);

6) Tristan Capital Partners/ portfel pięciu nieruchomości handlowych  (175 mln EUR);

7) Lone Star Funds/ Globe Trade Centre SA (160 mln EUR).

Zachęcam do zapoznania się z raportem.

Share.

About Author

dr Szymon Syp LL.M. Adwokat Członek Izby Adwokackiej w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu na Florydzie oraz Uniwersytetu w Indianie. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku prywatnym oraz publicznym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla klientów prywatnych, spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów prywatnych, obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Autor ponad 30 publikacji (w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu) oraz prelegent na przeszło 40 konferencjach. W 2016 r. został  laureatem V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii "młodzi obiecujący" przez miesięcznik "Gentleman". Założyciel: korporacyjnie.pl, prawoamedycyna.pl oraz antitrust.pl kancelaria@szymonsyp.com

Leave A Reply

Filtr antyspamowy *