Chat with us, powered by LiveChat

Weekendowa anegdotka – Polityka prorodzinna Softbanku i amerykańskich firm technologicznych

0

Ostatnio przeczytałem, że Softbank wypłaca swoim pracownikom „Baby Bonus”, który wynosi czterysta dolarów za pierwsze dziecko i zwiększa się z każdym kolejnym dzieckiem aż do czterdziestu tysięcy za piąte dziecko.

Ale nie tylko japońskie korporacje starają się zachęcić pracowników do posiadania dzieci. Różne rodzaje motywacji i wsparcia oferują również amerykańscy giganci branży technologicznej.

Netflix oferuje pracownikom roczne płatne urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie [sic!].

Nieźle wygląda też sprawa w Facebooku, który oferuje 4 miesiące płatnego macierzyńskiego lub tacierzyńskiego i „becikowe” w wysokości 4 tysięcy dolarów na dziecko. Wisienką na torcie są na pewno warsztaty z karmienia piersią.

Słabiej jest w Google. „Baby bonus” wynosi tam „tylko” 500 dolarów (18 tygodni macierzyńskiego i 12 tacierzyńskiego) i w Twitter, który oferuje dwieście dolarów (odpowiednio 20 tygodni płatnego urlopu dla mam i 10 dla ojców).

W Yahoo chyba preferują imprezy i dlatego zamiast „becikowego”, organizują „baby shower” dla swoich pracowników.

Adobe natomiast oferuje pracownikom awaryjną opiekę dla dzieci, na wypadek gdyby stała niania zaniemogła (oprócz płatnego urlopu – 26 tygodni macierzyńskiego lub 16 tygodni tacierzyńskiego).

A kiedy ten trend pojawi się u nas?

fot. Zdjęcie z Facebooka Marka Zuckerberga, CEO Facebooka, który niedawno wrócił z urlopu tacierzyńskiego. Zdjęcie zrobione jeszcze w trakcie urlopu.

Share.

About Author

  Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie. Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu. Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą. Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej. W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Leave A Reply

Filtr antyspamowy *