In Corporate, Newsy

W ramach kontynuacji cyklu „6 pytań” (zob. poprzednią rozmowę z mec. Ewą Ciborowską), przedstawiam rozmowę z mec. Martą Wojciechowską.

Szymon Syp: Co skłoniło Panią do podjęcia kariery zawodowej jako prawnik in-house?

Marta Wojciechowska: Od początku mojej kariery zawodowej miałam biznesowe podejście do świadczonych usług, to znaczy byłam zainteresowana szukaniem najlepszych rozwiązań prawnych, w tym również tych niestandardowych, które uwzględniałyby potrzeby biznesowe przedsiębiorstwa i były zbieżne z jego strategicznymi planami. Uważam, że przy wszystkich zaletach pracy w kancelarii prawnej, to właśnie praca in-house pozwala prawnikowi na aktywne i szeroko rozumiane współtworzenie różnorodnych projektów na wszystkich etapach ich rozwoju, a nie po prostu udzielanie opinii prawnych w zadanych kwestiach. Jest to niezmiennie interesujące i rozwijające. Przyznaję, iż właśnie po to zostałam prawnikiem.

 Sz.S.: Czy wcześniej pracowała Pani w kancelariach prawnych?

M.W.: Pracowałam w kancelariach stowarzyszonych z największymi międzynarodowymi kancelariami sieciowymi tj – Łukowicz Świerzewski i Wspólnicy, Chajec Don Siemion & Żyto. Zajmowałam się głównie obsługą międzynarodowych klientów, w tym doradztwem regulacyjnym, prawem farmaceutycznym i handlowym oraz transakcjami M&A. Dzięki tym doświadczeniom mogłam dynamicznie rozwinąć swoją karierę zawodową, ale również dobrze poznać perspektywę zewnętrznego doradcy, jakim dla przedsiębiorstwa jest kancelaria prawna. Uważam, że wszechstronne doświadczenia zawodowe to plus w każdym momencie kariery.

Sz.S.: Co było dla Pani dotychczas największym wyzwaniem w Pani karierze?

M.W.: Trudno mi wskazać jedno największe wyzwanie, gdyż moja praca i unikalne projekty, w których uczestniczę, dostarczają mi niemałych wyzwań każdego dnia. Mam jednak to szczęście, że praca jest moją pasją i z każdego wyzwania wyciągam dla siebie naukę i rozwój.

Sz.S.: Jakich rad dotyczących rozwoju kariery zawodowej mogłaby Pani udzielić początkującym młodym prawnikom?

M.W.: Uważam, że warto mieć w pamięci następujące trzy kwestie. Po pierwsze doświadczenie. Zachęcam, aby jak najwcześniej początkujący prawnicy zaczęli zdobywać doświadczenie praktyczne. Oczywiście, to czy wybiorą kancelarię czy pracę in-house może wpłynąć na ich dalszą karierę zawodową, ale nie zamyka dla nich żadnych drzwi w przyszłości. Najważniejsze, aby zdobywali różnorodne doświadczenia i nie poddawali się, jeśli na początku nie wszystko układa się po ich myśli. Po drugie, zachęcam, aby nigdy nie bali się podejmować niestandardowych rozwiązań. To pozwoli im pokazać swój potencjał, a to z kolei, prędzej czy później na pewno zaprocentuje. Po trzecie, a może najważniejsze, polecam, aby przez całe swoje życie zawodowe do każdego zlecenia podchodzili z największą starannością. Zapracują tym na szacunek wśród swoich klientów zewnętrznych bądź wewnętrznych, ale również na szacunek swoich współpracowników.

Sz.S.: Jak ocenia Pani możliwości rozwoju zawodowego w naszym kraju i jakie są Pani plany na przyszłość w tym zakresie?

M.W.: Pomimo szybko rosnącej liczby prawników z uprawnieniami jestem spokojna, iż będziemy mieli zajęcie. W sukurs przychodzi nam zwiększająca się świadomość obywateli o konieczności uzyskania profesjonalnej obsługi prawnej. Obecność coraz większej liczby międzynarodowych korporacji sprzyja również udziałowi w projektach już nie tylko o charakterze lokalnym, ale też tych globalnych. Okazuje się, że pracując w Polsce, możemy zyskiwać doświadczenie w projektach międzynarodowych. Ja bardzo sobie cenię takie możliwości. Osobiście mam zamiar nadal się rozwijać i brać udział w ciekawych projektach i wyzwaniach.

Sz.S.: Jaką formą pomocy prawnej jest Pani najbardziej zainteresowana?

M.W.: Wszelkie formy pomocy prawnej są dla mnie akceptowalne. Jestem elastyczna i otwarta na zmiany i różnorodne rozwiązania. Myślę, iż dostrzegają i doceniają to moi współpracownicy i zleceniodawcy.

Sz.S.: W jakich dziedzinach się Pani specjalizuje?

M.W.: Aktualnie specjalizuje się w prawie handlowym i korporacyjnym, transakcjach M&A, prawie telekomunikacyjnym i IT. Mam duże doświadczenie we wszelkiego rodzaju wdrożeniach. Może zaskoczę, ale w kręgu mojego zainteresowania nadal pozostaje prawo farmaceutyczne. Mimo, że nie jest zbieżne z branżą, w której już od dobrych kilku lat pracuję, jestem na bieżąco z przepisami, doktryną i judykaturą. Czy to moje hobby? Trudno powiedzieć, ale postrzegam to jako swoją zaletę.

Sz.S.: Jakich umiejętności wymaga wg Pani prawnik pracujący w dziale prawnym przedsiębiorstwa?

M.W.: Uważam, iż prawnik wewnętrzny musi zawsze znaleźć sposób na zgodną z prawem realizację pomysłu klienta wewnętrznego. Proszę mi wierzyć, że niejednokrotnie jest to wyzwanie, gdyż odpowiada się na potrzeby osób nie poruszających się na co dzień w tematyce prawnej. Zdarzają się więc kwestie nawet najbardziej nieprawdopodobne, ale trzeba je traktować jako wyzwania i szukać dla nich jak najlepszych rozwiązań. Pomocne może być wspomniane przeze mnie wcześniej biznesowe podejście do rozwiązywania problemów, czyli umiejętność wykorzystania wiedzy prawnej do realizacji strategicznych planów przedsiębiorstwa. Tego oraz jednoznacznych rozwiązań oczekuje się od prawnika in-house. Osobiście cieszę się, iż nie musiałam się tego podejścia uczyć, tylko posiadałam je od początku mojej kariery zawodowej. Tak właśnie rozumiałam i do dzisiaj rozumiem pracę prawnika.

marta-wojciechowska

Marta Wojciechowska, radca prawny

Ukończyła Prawo oraz Europeistykę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach stypendium Sokrates-Erasmus studiowała na Wydziale Prawa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Rennes 1. Jest Dyrektorem Departamentu Prawnego w spółce INEA SA, która jest największym w Wielkopolsce regionalnym operatorem telekomunikacyjnym i zarazem czwartą siecią kablową w kraju. Ponadto, odpowiada za całokształt spraw prawnych we wszystkich spółkach Grupy (firmy z sektora telekomunikacyjnego, IT, budowlanego, spożywczego i inwestycyjnego).

Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie handlowym, w szczególności obsłudze bieżącej spółek prawa handlowego oraz transakcji M&A, gdzie nadzoruje i odpowiada za przebieg transakcji oraz przebieg analiz prawnych na potrzeby inwestorów związanych z nabywaniem przedsiębiorstw lub udziałów. Opracowuje i ocenia dokumenty wymagane do przeprowadzania poszczególnych transakcji, prowadzi doradztwo prawne w procesie nabycia akcji/udziałów. Uczestniczy także w pracach nad przekształcaniem form prawnych.

Posiada szerokie doświadczenie w prawie IT, w szczególności w przygotowaniu i negocjowaniu umów wdrożeniowych. Była członkiem komitetu sterującego w ramach wdrożenia SAP CRM w metodyce agile.

Uczestniczyła w projektach regulatory compliance, doradzając w zakresie implementacji wymogów regulacyjnych oraz zarządzania ryzykiem.

Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte m.in podczas pracy w kancelariach Łukowicz Świerzewski i Wspólnicy, Chajec Don Siemion & Zyto oraz Sójka & Maciak.

+ posts

Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).

Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).

E-mail: kancelaria@szymonsyp.com

Recent Posts

Leave a Comment

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów