Ostatnio przeczytałem ciekawy artykuł w New York Timesie.
Autor tekstu zastanawia się, czy rozwój sztucznej inteligencji, spowoduje, że zawód prawnika stanie się kolejną „ofiarą” Doliny Krzemowej. Rozważania te są zasadne, ponieważ wg danych firmy CB Insights od 2012 roku powstało 280 startupów rozwijających technologie na użytek branży prawnej. Startupy te zebrały finansowanie przekraczające 757 milionów dolarów.
Co prawda, prac nad zastosowaniem A.I. w pracy prawników wciąż jeszcze nie widać zbyt dobrze nad Wisłą, ale to pewnie tylko kwestia czasu. U nas startupy prawne zajmują się na razie przede wszystkim poszukiwaniem nowej metody łączenia klientów i doradców (muszę przyznać, że moim osobistym faworytem w tej kategorii jest LegalUp i polecam Wam śledzenie rozwoju tego projektu, choć to temat na osobny wpis).
Tymczasem, możliwe pola zastosowań A.I. w pracy prawnika to np. inteligentne wyszukiwanie orzeczeń sądowych, czy też automatyzacja pisania niektórych standardowych umów, analizy materiału dowodowego lub dokumentów w ramach due diligence. New York Times wspomina również o aplikacji, stworzonej przez startup Ross Intelligence, która przeprowadza researche prawne, a wyniki prezentuje w formie krótkiego memo.
Zupełnie szalony pomysł realizuje natomiast Legalist, startup, w który jakiś czas temu zainwestował Peter Thiel. Pracuje on nad algorytmem, który w oparciu o analizę historycznych wyroków różnych sądów, określa szansę na wygraną danej sprawy i podpowiada, do którego sądu powinno się ją wnieść, żeby szansa była największa.
****
Wszystkie czynności przekazywane sztucznej inteligencji – prawdopodobnie sprawią, że ubędzie pracy dla młodszych prawników i paralegali. Pracy dla doświadczonych prawników jednak raczej przybędzie – np. w związku z opracowywaniem strategii procesowych, czy negocjacyjnych w oparciu o wyniki raportów przygotowanych przez komputer. Warto jest więc śledzić wkraczanie A.I. do świata prawa, żeby być przygotowanym na zmiany, które może wywołać.
NYT cytuje wypowiedź mojego kolegi z kancelarii, Bena Allgrove’a: “To naprawdę ciekawe pytanie – gdzie znajdzie się technologia prawna za trzy do pięciu lat. I jeśli mam być szczery, to nie mamy pojęcia”.
Międzynarodowe kancelarie prawne starają się więc uważnie obserwować rozwój nowych technologii. Dlatego np. w Baker McKenzie powołany został międzynarodowy komitet ds. innowacji, którego szefem jest właśnie Ben.
A Wy, jaką część Waszej pracy zlecilibyście sztucznej inteligencji?
Fot. Kadr z filmu Artificial Intelligence: AI, reż. S. Spielberg
Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.
Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.
Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.
Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.
W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.