do Arbitraż, Fuzje i przejęcia, Konferencje/Spotkania, Private Equity

To było jedno z moich najbardziej niezwykłych doświadczeń konferencyjnych.

Wziąłem udział w symulowanej rozprawie arbitrażowej, w ramach konferencji, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych.

Wystąpiłem w jednej drużynie z legendą branży Private Equity, Pierrem Mellingerem (ForeVest Capital Partners) przeciw jednemu z ojców założycieli polskiego rynku PE – Robertowi Manzowi (Enterprise Investors), wspomaganemu przez Edwarda Kellera (Dentons).

Kazus, który rozwiązywaliśmy przed publicznością, składającą się z członków PSIK (czyli najlepszych praktyków polskiego rynku M&A), dotyczył sporu post-inwestycyjnego. Pierre i ja odgrywaliśmy młodych założycielami spółki technologicznej, która stworzyła mobilną aplikację. Fundusz Roberta zainwestował w naszą firmę, ale potem nie wypełnił wszystkich zobowiązań, związanych z finansowaniem i wsparciem marketingowym aplikacji. W rezultacie, my stworzyliśmy w osobnej spółce podobną aplikację, która odniosła duży sukces komercyjny. Spór dotyczył więc tego, czy nasze działanie stanowiło naruszenie zakazu konkurencji i z jaką ewentualną odpowiedzialnością się ono wiązało.

Celem całego wydarzenia było pokazanie, jak wyglądają około-transakcyjne spory arbitrażowe, jak się do nich dobrze przygotować i na co w ich trakcie uważać.

Myślę, że nasza rozprawa ten cel znakomicie zrealizowała. Mam nadzieję, że przy okazji dostarczyła wszystkim również trochę dobrej zabawy.

fot. Anna Manz

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów