do Konferencje/Spotkania, Private Equity, Robienie biznesu w, Venture Capital

Impact’17 już w tym tygodniu. Jeśli interesujecie się nowoczesną gospodarką, innowacjami, startupami, healthtechem, fintechem, venture capital, creative industries, współpracą uczelni z przedsiębiorcami (można tu wymienić jeszcze kilka tematów) – musicie być w tych dniach w Krakowie.

31 maja i 1 czerwca będzie działo się bardzo dużo, a program jest tak bogaty, że łatwo jest się w nim pogubić (tym bardziej, że czasem różne rzeczy dzieją się w jednocześnie na kilku scenach, przy okrągłych stołach, a nawet w salach konferencyjnych okolicznych hoteli). Chciałem się więc podzielić z Wami kilkoma panelami / wystąpieniami / wydarzeniami i rzeczami do zrobienia, które interesują mnie najbardziej. Być może uznacie te rekomendacje za wartościowe i przydatne przy układaniu kalendarzy na te dni.

Zaznaczam, że lista jest bardzo subiektywna (czasem wręcz osobista). Natomiast największe zagęszczenie polecanych przeze mnie wydarzeń jest drugiego dnia Kongresu przed południem, w bloku poświęconym inwestycjom.

  1. Inwestycje w innowacje i nowe technologie / albo inaczej mówiąc panel, który moderuję /

Zacznę od prywaty. Jeśli wybieracie się do Krakowa – to czujcie się zaproszeni na panel na temat inwestowania w nowe technologie i innowacje, który moderuję.

Naprawdę warto przyjść i posłuchać – ponieważ moi rozmówcy są znakomici i gwarantują wymianę doświadczeń o międzynarodowym horyzoncie. Udział w panelu potwierdzili Marcin Hejka (Intel Capital), Daniel Star (Pitango Ventures), Michael Steunkel (Lakestar) oraz Marek Dietl (Kancelaria Prezydenta / SGH).

Intel Capital działa jako CVC od 1991 roku, natomiast Marcin Hejka dołączył do funduszu w 1999. Obecnie odpowiada za inwestycje w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Jest też członkiem Globalnego Komitetu Inwestycyjnego (i jest jedną z 5 najważniejszych osób w tej organizacji).

Kiedy rząd Izraela rozpoczął program Yozma, stworzony w celu wspierania innowacji – umożliwił m.in. powstanie funduszu Pitango w 1993 (tak na marginesie, jeśli zastanawialiście się kiedyś, skąd pomysł na PFR i PFR Ventures – to właśnie Yozma jest jedną z głównych inspiracji). Daniel Star jest partnerem w tym jednym z największych izraelskich funduszy VC. I chyba będzie miał okazję częściej bywać w Polsce – ci, którzy uważnie przejrzeli program pierwszego dnia Kongresu – zobaczyli już prawdopodobnie, że Pitango zamierza wtedy oficjalnie wystartować z funduszem tworzonym wspólnie z TDJ S.A. Tomasza Domagały.

Michael Steunkel jest partnerem w funduszu Lakestar, dysponującym portfelem wartym niemal 400 milionów Euro. Fundusz ten działa w Europie i USA, starając się szukać łatwo skalowalnych globalnie biznesów. Osoby, stojące za Lakestar inwestowały na wczesnych etapach m.in. w Spotify, Skype i Facebook. Czy ich zmysł inwestycyjny sprowadził ich po kolejne jednorożce nad Wisłę?

Natomiast Marek Dietl – jest adiunktem w Szkole Głównej Handlowej oraz doradcą ekonomicznym prezydenta Andrzeja Dudy, a także członkiem zarządu i ekspertem Instytutu Sobieskiego (gdzie przygotował bardzo ciekawe raporty o wspieraniu innowacji przez państwo). Świetnie odnajdzie się wśród przedstawicieli branży VC, ponieważ w swoim bogatym życiorysie ma również epizod związany ze współtworzeniem i prowadzeniem takiego funduszu.

Kiedy i gdzie: 1 czerwca o 10:30 na głównej scenie (S1).

  1. Arnaud Bozom / współpraca korporacji i startupów /

To jest panel, na który może być trudno wstać. Zaczyna się o 9 rano, drugiego dnia Kongresu – po długim pierwszym dniu (i możliwe, że równie długiej nocy). Ale naprawdę warto.

Arnaud Bozom z 500 startups (akceleratora i early-stage VC z Doliny Krzemowej) opowie o tym, jak wielkie korporacje starają się oswoić w nowej dla nich sytuacji, startupowej rewolucji („How the world biggest companies deal with the Startup Revolution?“). Wystąpienie będzie oparte o raport, który przygotował we współpracy z INSEAD, stanowiący wynik badań największych globalnych spółek z listy Forbes 500. Czytałem ten raport i jest pasjonujący – więc nie mam wątpliwości, że wystąpienie również takie będzie.

Kiedy i gdzie: 1 czerwca o 9:00 na głównej scenie (S1). 

  1. Andrew Romans / ważne dla VC i CVC /

Andrew Romans jest partnerem w funduszu Rubicon Venture Capital, który aktywnie inwestuje na obu wybrzeżach USA. Co chyba jednak znacznie ważniejsze jest autorem dwóch super ciekawych książek o Venture Capital („The Entrepreneurial Bible to Venture Capital„) i Corporate Venture Capital („Masters of Corporate Venture Capital’). Książki powstawały w oparciu o rozmowy autora z doświadczonym przedstawicielami funduszy VC i CVC.

Ostatnio – Andrew intensywnie podróżuje po świecie, żeby promować swoją nową książkę (czyli tą o CVC). W ten sposób zbiera nowe doświadczenia. Mam nadzieję, że częścią z nich podzieli się ze sceny.

Kiedy i gdzie: 1 czerwca o 9:10 na głównej scenie (S1).

  1. Carlo Barbieri /Sztuczna inteligencja w medycynie /

Carlo zajmuje się pracami nad AI we Fresenius Medical Care, jednej z największych firm na świecie, świadczących usługi medyczne. Carlo jest na bieżąco we wszystkim, co najnowsze i najważniejsze w światowych trendach.

Jeśli więc interesuje Was sztuczna inteligencja albo przyszłość usług medycznych – musicie koniecznie przyjść i posłuchać tego wystąpienia.

(Choć przyznaję, że mogę być tutaj trochę nieobiektywny – ponieważ to ja zaproponowałem wystąpienie Carlo organizatorom Impactu i namówiłem go do przyjazdu do Polski.)

 Kiedy i gdzie: 1 czerwca o 9:00, scena S2 


5.Wystąpienia moich kolegów z Baker McKenzie /(i) Go Global, kierunek Chiny; (ii) RODO; (ii) przyszłość regulacji nowych technologii /

Baker McKenzie jest partnerem Impact’17 jako jedyna kancelaria prawna. Jedziemy tam z mocną reprezentacją i zapraszam Was do wpadnięcia również na panele, w których biorą udział moi koledzy z kancelarii.

Lipei Shi z European Chinese Desk weźmie udział w panelu na temat budowania międzynarodowych biznesów. Będzie rozmawiał z Michaelem Kernem (Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa) oraz Eleną Donets (z Tel Aviv Uni Entrepreneurship Center).

Kiedy i gdzie: 1 czerwca, 9:10, Scena S3

Marek Rosiński będzie moderował panel o RODO (rozporządzenie o ochronie danych osobowych) w którym wystąpią również Maciej Kawecki (Ministerstwo Cyfryzacji), Michał Jaworski (Microsoft) oraz Włodzimierz Schmidt (Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska).

Kiedy i gdzie: 1 czerwca 15:40, scena S1

Jakub Falkowski podczas swojego wystąpienia „Future alphabet – legal predictions” opowie o swoich przewidywaniach co do kierunków regulacji najważniejszych dziedzin gospodarki przyszłości (AI, IoT, kryptowaluty).

Kiedy i gdzie: 31 maja o 17:05, scena S2

  1. DNI Capital, Evolution Equity i Innova Capital / Inwestycje z innej perspektywy /

Moderowany przeze mnie panel, będzie drugim na podobnym temat tego dnia. W pierwszym panelu na temat inwestycji wystąpią Richard Seewald i Nenad Marovac, przedstawiciele Evolution Equity Partners i DN Capital – czyli 2 z 3 globalnych funduszy, w które niedawno 100 milionów złotych zainwestował fundusz CVC Witelo, stworzony przez PZU SA. Według informacji prasowych, PZU zobowiązało te fundusze do inwestowania również w Polsce. Dlatego ciekawie będzie usłyszeć, co ich przedstawiciele sądzą o lokalnym rynku.

Trzecim prelegentem w tym panelu będzie Andrzej Bartos z doskonale znanego na polskim rynku Innova Capital (dość wspomnieć grudniowe wyjście z doskonałym zwrotem z Wirtualnej Polski).

Kiedy i gdzie: 1 czerwca o 9:50, scena S1

  1. Roy Teo / Jak wspierają Fintechy w Singapurze /

Singapur jest bardzo ważnym miejscem dla branży Fintech. Władze aktywnie starają się tworzyć jednen z najatrakcyjniejszych na świecie (a zwłaszcza w Azji) ekosystemów dla tej branży. O singapurskich przyjaznych regulacjach dla Fintechu miałem okazje słyszeć już kilkukrotnie od moich koleżanek i kolegów z Bakera w Singapurze i rejonie Azji i Pacyfiku, którzy są bardzo doświadczeni w tej branży (na marginesie, super fajne jest to, że w biurach Baker McKenzie w regonie APAC Fintech jest domeną kobiet).

Chętnie posłucham więc Roya Teo, przedstawiciela władz Singapuru i lokalnego regulatora rynku. Mam nadzieję, że Impact będzie też okazją do rozmowy z panem Teo przedstawicieli polskiego regulatora i że ta rozmowa będzie źródłem kilku inspiracji 😉

Kiedy i gdzie: 31 maja o 14:10, scena S2

  1. Sylwester Janik, David Putts / jak inwestować w Fintech /

Vitaly Golomb z HP Tech Ventures (inwestycyjnego ramienia HP Inc.) będzie rozmawiał o inwestowaniu w Fintech z Sylwestrem Janikiem (MCI), Davidem Puttsem (z Billona – jednej z fintechowych firm, z polskim korzeniami, radzących sobie bardzo dobrze za granicą) i Naveen Prasadem (Stealth start-up).

W grudniu 2016 we Wrocławiu moderowałem panel na podobny temat, którego uczestnikiem był m.in. Pan Janik – podczas Impact – Fintech / Insurtech (można obejrzeć go tutaj). Ciekawe, co się zmieniło od tego czasu i jakie pytania usłyszy tym razem od innego moderatora. Chętnie wysłucham również wieści z zagranicznych rynków Fintech od pozostałych członków panelu.

Kiedy i gdzie: 31 maja o 18:15, scena S2

  1. Dowiedz się czegoś nowego i czego się nie spodziewasz

Jadę do Krakowa po to, żeby zobaczyć trochę przyszłości. Liczę więc na to, że dowiem się czegoś nowego i zainteresuje mnie panel / rozmowa, której na razie się nie spodziewam. Życzę Wam tego samego!

  1. Poznaj kogoś nowego

W gąszczu wielu wydarzeń merytorycznych nie zapomnijcie o integracji. Ciekawi ludzie nie tylko występują na scenie. Kuluary i korytarze pełne będą osób o szerokich horyzontach, inspirujących doświadczeniach i ciekawym spojrzeniu na świat. Czyli takich jak Wy 🙂

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także
Comments
  • Andrzej Tropaczyński
    Odpowiedz

    Super ciekawe. Będzie się działo!

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów