do innowacje, innowacje, Konferencje/Spotkania, Newsy, Robienie biznesu w

13 i 14 czerwca w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Impact CEE – konferencji dla tych, którzy interesują się nowoczesną gospodarką, sztuczną inteligencją, healthtechem, fintechem, czy inwestycjami w nowe technologie.

Program jest bogaty, dzieje się bardzo dużo i łatwo jest się zgubić w gęstej ofercie. Chciałem polecić Wam więc kilka paneli i wystąpień, które uważam za najciekawsze. Mam nadzieję, że pomoże Wam to ułożyć impactowe kalendarze. Tutaj możecie przeczytać mój zeszłoroczny przewodnik, a potem poszukać nagrań polecanych przeze mnie paneli na kanale Impactu na YouTube i sprawdzić, czy zgadzacie się z moimi zeszłorocznymi typami na „hity Impactu”.

  1. Jak mądrze inwestować w czasach fake newsów? / albo inaczej, panel, który moderuję /

    Jeśli będziecie w Krakowie – to serdecznie zapraszam Was do wysłuchania rozmowy, którą poprowadzę z:

    i) Patrycją Klarecką (Prezes PARP),
    ii) Natalią Nauman (Główną Prawniczką funduszu Lakestar, który obecnie zarządza 400 milionami Euro. Jak wspomniała Natalia w grudniu podczas Impact Fintech [tu możecie zobaczyć film], inwestują od 100 tysięcy do 25 milionów Euro i jest szansa na to, że w najbliższym czasie zainwestują również w jakiś polski startup, który tym samym dołączy do takich firm jak Spotify, Facebook, czy Klarna, 
    które Lakestar ma w swoim inwestycyjnym portfolio). Rok temu, w panelu, który moderowałem, wziął udział kolega Natalii z Lakestara, Michael Stuenkel;
    iii) Maciejem Ćwikiewiczem (Prezesem PFR Ventures, który będzie na świeżo po ogłoszeniu grupy pierwszych 7 funduszy VC, które  podpisały umowy z PFR Ventures).

    W naszej rozmowie (pośrednio) będą brali udział również Peter Thiel, Eugene Kleiner i Warren Buffet – a to dlatego, że chciałbym spróbować „skonfrontować” opinię tych znanych inwestorów, z opiniami moich rozmówców. Jak zwykle, organizatorzy planują przygotować nagranie panelu, do którego link opublikuję na blogu jakiś czas po konferencji.

    Kiedy i gdzie: środa / 13 czerwca / o 18:10 / scena S2

  2. Simon Gosling / Przyszłość sprzedaży w czasach asystentów głosowych

    Podczas mojego panelu będziemy rozmawiać o „buzzwords”, które mają przyciągać inwestorów. Jednym z takich najgorętszych obecnie słów w nowych technologiach jest głos i technologie polegające na sterowaniu głosem (jak w przypadku asystentów Ciri, czy Alexa).Coraz bardziej inteligentne, sterowane głosem, sprzęty domowe – to przyszłość, którą przewiduje Simon Gosling, futurysta z Unruly (londyńskiej firmy reklamowej, będącej częścią Newscorp Ruperta Murdocha), choć nie tylko on (tutaj Forbes, a tutaj Bloomberg).

    Lodówka, która informuje, że skończyło się mleko, a potem zamawia nową dostawę, czy okulary, mówiąc do których można zamówić książkę – ułatwią życie użytkownikom. Będą się jednak musiały połączyć z jakimś sklepem internetowym, który będzie decydował o tym, których marek mleko zaproponuje najpierw w wyszukiwaniach. A producenci mleka będą musieli postarać się, żeby w ogóle znaleźć się w ofercie takiego sklepu. Walmart w USA nawiązał jakiś czas temu współpracę z Google (żeby podjąć rywalizację z Amazonem).

    Simon i Unruly starają się już teraz przewidzieć, jak będzie wyglądał sposób kupowania w przyszłości oraz jak zmieni on sposób prowadzenia biznesów. Na ten temat opowie w Krakowie, a niżej możecie zobaczyć film – zaproszenie na Impact, nagrany w eksperymentalnym domu przyszłości w Londynie. 

    Kiedy i gdzie: środa / 13 czerwca / 13:05 – 13:15 / scena Challenger Arena

  3. Ben Allgrove / Osobowość prawna dla sztucznej inteligencji /

    Innym gościem z Londynu będzie mój kolega z Baker McKenzie, Ben AllgroveJest także szefem globalnego zespołu, który zajmuje się poszukiwaniem i wdrażaniem w ramach Baker McKenzie nowych technologii, które uczynią z kancelarii firmę przyszłości.Zawodowo zajmuje się prawem nowych technologii i prawem własności intelektualnej. A bardziej szczegółowo – ostatnio zgłębia zagadnienia regulacji prawnych i kwestii etycznych, związanych ze sztuczną inteligencją.

    Algorytmy zyskują coraz większą samodzielność, a zdobywane przez nie doświadczenia – pozwalają im coraz lepiej przewidywać konsekwencje swoich zachowań. Jednocześnie – produceni tych algorytmów (maszyn) tracą nad nimi część kontroli. Samodzielność – oznacza odpowiedzialność (np. odpowiedzialność autonomicznego samochodu za potracenie pieszego).

    Czy więc jesteśmy już blisko do przyznania osobowości prawnej maszynom. I na czym miałaby ona polegać? To właśnie postara się przewidzieć w swoim wystąpieniu Ben.

    Kiedy i gdzie: środa / 13 czerwca / 16:20 – 16:30 / scena S1

  4. Fembot Sophia

    Tematyka poruszana przez Bena może wydać się bliska chyba najgłośniejszej uczestniczce Impactu, czyli fembotowi Sophia. Zresztą, Sophia otrzymała w zeszłym roku obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.Na rozgrzewkę możecie zobaczyć film z jej wizyty u Jimmy’ego Fallona

    oraz z jej „randki” z Willem Smithem

    Tutaj natomiast link do mega ciekawego, znacznie mniej entuzjastycznego, tekstu z the Verge. Autor tekstu zwraca uwagę, że Sophia jest stworzona po to, aby dać ludziom rozrywkę, opartą na słabym pojęciu ludzi o sztucznej inteligencji i robotach. Przywołuje również CV twórcy Sophii, który przez wiele lat pracował dla parków rozrywki Walta Disneya (i np. budował wioskę Hefalumpów 😉 ).

    Kiedy i gdzie: Sophia weźmie udział w dwóch panelach (na temat przyszłości AI [10:15-10:25] oraz na temat roli kobiet w IT [11:10-11:35], oba na scenie S1)  oraz sesji z możliwością zadawania jej pytań (12:35-13:00, scena Challenger Arena) / wszystkie wydarzenia z jej udziałem odbędą się pierwszego dnia

  5. Magia Diaspory, czyli jak sieci imigrantów mogą wspierać rozwój i globalną ekspansję firm / albo inaczej drugi panel, który moderuję /

    To miła niespodzianka. Ponieważ o tym, że będę prowadził jeszcze jeden panel podczas Impactu dowiedziałem się dzisiaj. Panel ten jest zainspirowany tematem z okładki jednego z wydań the Economist.Okazuje się, że dobrze zorganizowane sieci imigrantów, mogą pomagać gospodarce ich krajów pochodzenia. I że wiele państw stara się takie sieci budować i umacniać.Naukowcy z uniwersytetu Harvarda przeanalizowali historię globalnej ekspansji spółek takich jak Haier, Tata, czy Lenovo, które wchodziły na rynki zdobyte już znacznie wcześniej przez bogatszych konkurentów. Ustalili, że jedną ze sprytnych metod rywalizacji, które pozwoliły pretendentom na zdobycie zdobycie udziału w globalnym rynku, było rozpoczęcie zagranicznej ekspansji od krajów, w których diaspora z ich miejsca pochodzenia była najliczniejsza. W ten sposób zyskiwały pierwszych klientów, a dopiero później podejmowały starania o odbiorców spoza diaspory (więcej na temat tych badań tutaj).Myślę, że aktywizacja polskiej diaspory, powinna być ponadpartyjnym zadaniem dla polskich polityków.

    Jakiś czas temu, został opublikowany na Jagielloński24 tekst autorstwa Senator Anny Marii Anders, który opisuje możliwości i scenariusze zaangażowania gospodarczego Polonii. Tekst mocno odwołuje się do doświadczeń innych krajów (takich jak Irlandia, Indie, czy Korea), cytowanych już badań z Harvarda oraz przywołanego wydania the Economist. Pani Anders – jako minister w KPRM – zajmuje się właśnie kontaktami z Polonią.

    Pani Senator oraz pan Gregory Fryc (prowadzący biznesy w UK i USA) wystąpią w panelu, który będę moderował drugiego dnia Impactu.

    Kiedy i gdzie: środa / 14 czerwca / 14:55 – 15:15 / scena S1

  6. Jak fundusze PE mogą wesprzeć Polską gospodarkę?

    Panel organizowany jest przez Fundację Digital Poland, która zainaugurowała swoją działalność rok temu właśnie podczas Impactu. Celem fundacji jest kształtowanie transformacji cyfrowej.

    Będzie on podsumowaniem dyskusji w ramach zamkniętego Okrągłego Stołu, który wcześniej tego dnia organizuje Impact oraz Baker McKenzie.Podczas okrągłego stołu będziemy rozmawiać na temat przyszłości branży inwestycyjnej w Polsce. Zastanowimy się, jak stworzyć przyszłość, w której dzisiejsze startupy rosną – również z udziałem zagranicznych inwestorów – a część wyjść założycieli i funduszy VC odbywa się przez sprzedaż firm funduszom PE.

    W trakcie rozmowy na głównej scenie Impactu, niemal prosto z Okrągłego Stołu, spotkają się Krzysztof Konopiński (MCI), Tomasz Krzyżowski (szef praktyki M&A w warszawskim biurze Baker McKenzie) oraz jeszcze jeden przedstawiciel branży PE (obecnie decyduje się, kto to będzie), żeby podsumować Okrągły Stół i podyskutować o roli, jaką w rozwoju polskiej gospodarki mogą odegrać inwestycje funduszy Private Equity.

    Kiedy i gdzie: czwartek / 14 czerwca / 15:00 – 15:25 / scena S1

  7. Anita Roth (Airbnb) / wpływ technologii 4.0 na turystykę /

    Ostatnio coraz głośniej mówi się o zbliżającym się IPO Airbnb. Jednak 30 maja, podczas konferencji Recode w Los Angeles, Brian Chesky (CEO firmy) na pytanie o debiut giełdowy w 2019 odpowiedział “być może”. Definitywnie potwierdził natomiast chęć zwiększenia gender balance w zarządzie firmy i powołania do niego w najbliższym czasie dwóch kobiet.Czy jedną z nich będzie Anita Roth, aktualnie Head of Policy Research? Niewykluczone.

    Ale nie tylko dlatego warto jest przyjść i posłuchać jej wystąpienia. Airbnb ma wpływ na miasta i sposób podróżowania, a Anita ten wpływ analizuje i stara się interpretować z perspektywy CSR.

    Kiedy i gdzie: środa / 13 czerwca / 15:40 – 15:50 / scena S1

  8. Perspektywy rozwoju branży Fintech

    Panel na temat fintechu z bardzo mocną obsadą, która gwarantuje informacje na najgorętsze obecnie tematy inwestycyjne.W dyskusji wezmą udział Thomas Rubens (z funduszu DN Capital, zarządzającego 500 milionami dolarów, który zainwestował m.in. w Finiatę i eve Sleep [której przedstawiciele również występują w Krakowie]. Jednym z inwestorów DN Capital jest fundusz Witelo z grupy PZU), Tomasz Czechowicz (MCI, inwestor m. in. w Dotpayu) i Marek Dietl (prezes GPW). Moderatorem dyskusji będzie Sheel Mohnot (partner w 500 Startups, akceleratora i early-stage VC z Doliny Krzemowej).

    Kiedy i gdzie: czwartek / 14 czerwca / 12:00 – 12:25 / scena S2

  9. Czy banki nas jeszcze czymś zaskoczą?

    Podobno rozwój branży Fintech nie niepokoi szefów banków. Banki mogą (próbować) kupić startupy, zanim tamte urosną na tyle, żeby im zagrozić. Poza tym – fintechowa konkurencja to konkurencja na dotychczasowych zasadach.Tym, co ich niepokoi, jest rywalizacja z podmiotami takimi jak sieci kawiarni, producenci telefonów komórkowych, czy social media – wykorzystywane w crowd lendingu lub do przesyłania pieniędzy. Chińczycy np. bardzo polubili dokonywanie transferów pieniędzy przez WeChat – który początkowo był internetowym komunikatorem.

    Czy banki mają jakieś szanse w tym starciu? Czy przedstawiciele banków mają wciąż nadzieję, że mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć? W rozmowie podczas Impactu wezmą udział Piotr Marciniak (dyrektor odpowiedzialny za innowacje w BGŻ BNP Paribas), Michał Stępień (szef UBS na Polskę), Michał Bolesławski (wiceprezes ING) oraz Pat Patel (Dyrektor Programowy Money 20/20, czołowej globalnej konferencji o Fintechu). Przekonajmy się, czy będą mieli inne argumenty, niż moi rozmówcy z Impact Fintech, pytani o to, czy banki tradycyjne mają przed sobą jakąś przyszłość? I czy potrafią nas przekonać, że będą w stanie nawiązać rywalizację o klientów z nieoczekiwanymi konkurentami.

    Kiedy i gdzie: czwartek / 14 czerwca / 13:05 – 13:30 / scena S2

  10. Wdrażanie rozwiązań opartych o blockchain

    Kuba Falkowski, mój kolega z Baker McKenzie, będzie moderował panel na temat praktycznych zastosowań technologii blockchain. Jego rozmówcami będą Jacek Figuła (reprezentujący Bilon, czyli spółkę, która opracowała szereg takich praktycznych rozwiązań i wdraża je w wielu krajach), Karolina Marzantowicz (IBM), Mariusz Cholewa (BIK) oraz Robert Trętowski (KIR).

    Dobrze będzie usłyszeć, nad jakimi zastosowaniami blockchainu obecnie się pracuje. W Polsce mamy całkiem twórcze podejście do wymyślania zastosowań dla blockchainu – dość wspomnieć, że jeśli przepisy o Prostej Spółce Akcyjnej zostaną przyjęte przez sejm w obecnym brzmieniu, to polskie prawo będzie przewidywało (jako jedno z nielicznych na świecie) możliwość dematerializacji akcji PSA w technologii rozproszonych baz danych (DLT) – więcej możecie przeczytać tutaj, a jeśli interesuje Was Prosta Spółka Akcyjna, to na jej temat będzie podczas Impactu opowiadał prof. Tomasz Sójka, razem z którym byłem członkiem zespołu, uczestniczącego w pracach nad projektem nowelizacji do KSH, wprowadzające do polskich przepisów PSA.

    Kiedy i gdzie: czwartek / 14 czerwca / 14:30 – 14:55 / scena S2

Pamiętajcie też, żeby starać się dowiedzieć czegoś nowego i nieoczekiwanego (to w końcu konferencja o przyszłości) oraz spędzić czas w kuluarach na integracji! 

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów