do Newsy, Robienie biznesu w

Jak informują chińskie media, Chińskie władze mają ambicje, by stać się liderem biznesów opartych na sztucznej inteligencji. Chiński rząd planuje uruchomienie programów wsparcia dla przedsiębiorców, rozwijających rozwiązania w zakresie AI. W szczególności w formie zachęt podatkowych.

Planowane jest także powołanie rządowych jednostek, pracujących nad sztuczną inteligencję. Ponieważ te jednostki będą przedłużeniem państwa, prawdopodobnie będzie im łatwiej uzyskać szeroki dostęp do danych, którymi naukowcy będą mogli „karmić” swoje algorytmy.

Raport na temat perspektyw branży AI przygotowany przez PwC przewiduje, że udział sztucznej inteligencji w globalnej gospodarce w 2030 roku wyniesie 15.7 biliona dolarów. Chiny chciałby zjeść znaczną część tego tortu.

Co ciekawe, jakiś czas temu Prezydent Rosji, Vladimir Putin powiedział, że AI to przyszłość świata, a naród, który będzie liderem tej technologii, zdominuje globalną politykę.

fot. Giphy

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów