Startupy technologiczne robią międzynarodową karierę znacznie łatwiej i szybciej niż inni początkujący przedsiębiorcy. Dlatego droga fintechowych startupów z garażu na światowe rynki bywa dziś bardzo krótka. Niemniej, wciąż wiąże się z prawnymi i regulacyjnymi wyzwaniami, ponieważ usługi finansowe należą do bardzo ściśle regulowanego środowiska biznesowego. W rozwiązaniu tych wyzwań nie pomagają ograniczone zasoby czasu i pieniędzy, którymi zazwyczaj dysponują startupy. Przydatna może okazać się więc lista kontrolna ważnych spraw, o których należy pamiętać, rozpoczynając międzynarodową ekspansję.
Wraz z moimi kolegami, Lotharem Determannem z Palo Alto i Manuelem Lorenzem z Frankfurtu, przygotowaliśmy właśnie taką listę kontrolną, która w pigułce przedstawia kluczowe kwestie do wzięcia pod uwagę, przy okazji zakładania Fintechowego startupu i jego skalowaniu na zagraniczne rynki.
Czeklista (w języku angielskim) została opublikowana na blogu Baker McKenzie, poświęconym instytucjom finansowym. Już niedługo, opublikujemy również polską wersję artykułu, rozwijającego wątki, przedstawione w czekliście.
fot. kadr z filmu „The Social Network” (Columbia Pictures)
Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.
Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.
Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.
Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.
W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.
Świetny artykuł, aż chce się czytać więcej.