In Corporate, Newsy, Robienie biznesu w, Rynki Kapitałowe

Wyniki brytyjskiego referendum w sprawie Brexitu sprawiły, że europejskie centrale instytucji finansowych będą się najpewniej musiały wyprowadzić z Londynu. Rozpoczął się festiwal przewidywań, które z miast UE branża wybierze na swój „nowy dom”.

NY Times przygotował ranking „Nowych Londynów”. Miasta-kandydaci były oceniane m.in. za: procent mieszkańców posługujących się językiem angielskim, korzystne otoczenie regulacyjne (zwłaszcza jeśli chodzi o prawo pracy), dobrą komunikację (zarówno jeśli chodzi o linie lotnicze, jak i komunikację w mieście), dostępność prestiżowej powierzchni biurowej i mieszkaniowej, poziom lokalnych szkół, renomę lokalnych restauracji i oferty kulturalnej.

W rankingu oceniona została również Warszawa. Jako nasze atuty zostały wskazane m.in. elastyczne prawo pracy, korzystne dla biznesu otoczenie, pracowici i dobrze wykształceni mieszkańcy oraz niskie koszty życia. Główne minusy to niska jakość życia oraz bardzo ograniczona ilość luksusowych domów i mieszkań.

Polską stolicę wyprzedziły Amsterdam (zwycięzca rankingu), Frankfurt, Wiedeń, Dublin, Paryż i Luksemburg.

Co ciekawe, NY Times przywołuje informację od jednego z szefów banków, który zdradził, że możliwy jest podział kompetencji londyńskich biur i przeniesienie części operacyjnej do Warszawy, a menadżerów najwyższego szczebla gdzieś indziej.

 

fot. Wikipedia

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Recommended Posts

Leave a Comment

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów