do Fuzje i przejęcia, Publikacje

Biznesowa autobiografia Roberta Igera jest nie lada gratką dla osób zajmujących się transakcjami, bo kariera CEO Disneya to właściwie niekończący się ciąg fuzji i przejęć. 

Iger nie koncentruje się wyłącznie na przebiegu negocjacji. Nie pomija innych momentów, które są prowadzone bardziej w cieniu, ale to one decydują o powodzeniu projektów m&a. Wspomina więc budowanie relacji ze sprzedającymi, umożliwiające przedstawienie oferty, która zostanie przyjęta. Pisze też o  tym, co dzieje się po podpisaniu dokumentacji transakcyjnej i wystrzeleniu korków od szampana. To znaczy, o integracji przejętych spółek i bardzo podkreśla, jak starał się zachować odrębność kultury organizacyjnej Pixara, Marvela, czy Lucas Films. 

****

Okazuje się, że kiedy Iger obejmował stery Disneya, to Steve Jobs, zrażony brakiem chemii z poprzednim CEO, planował zakończyć współpracę pomiędzy kontrolowanym przez Jobsa Pixarem i Disneyem. I to mimo spektakularnych sukcesów Toy Story, czy Finding Nemo. Iger więc – zanim złożył ofertę śmiałego przejęcia “młodszego brata” – starał się zbudować relację z Jobsem. Skończyło się to nie tylko przejęciem Pixara, ale również przyjaźnią obu panów. No i Iger zyskał potężnego partnera w Board of Directors, bo cena za Pixara płacona była w akcjach Disneya i Jobs stał się największym indywidualnym akcjonariuszem spółki. Zaufanie procentowało dalej. Podobno, S. Jobs nie znosił komiksów, ale zgodził się, by Iger podjął rozmowy z właścicielem Marvela, stroniącym od rozgłosu byłym żołnierza armii Izraela. 

Szczególnie ekscytująca jest historia licytacji o 21st Century Fox z Comcastem. B. Iger opisuje, jak ekipa Disneya, chcąc dotrzeć do Londynu w tajemnicy przed rywalami (których podejrzewali o monitorowanie ruchu ich korporacyjnego samolotu) poleciała z przesiadką do innego samolotu w Belfaście, a potem zameldowała się w hotelu pod fałszywymi nazwiskami. 

Natomiast fragment o składaniu przez Igera Georgowi Lucasowi propozycji przejęcia Lucas Films, może stanowić gotowy scenariusz, jak elegancko rozpocząć rozmowę o zakupie spółki z jej założycielem. 

We sat down and had a lovely breakfast, and about halfway through it I asked George if he’d ever thought about selling. I tried to be clear and direct without offending him. He was sixty-eight years old at the time, and I said, “I don’t want to be fatalistic, George, and please stop me if you would rather not have this conversation, but I think it’s worth putting this on the table. What happens down the road? You don’t have any heirs who are going to run the company for you. They may control it, but they’re not going to run it. Shouldn’t you determine who protects or carries on your legacy?

Bardzo polecam!

R. Iger „The Ride of a Lifetime: Lessons Learned from 15 Years as CEO of the Walt Disney Company

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów