do Fuzje i przejęcia, Newsy

Niedawno wspominałem o kwestii, która storpedowała plany Turkish Airlines związane z prywatyzacją PLL LOT. Turcy zainteresowani byli inwestycją, polegającą na nabyciu pakietu ponad 50 proc. akcji LOT-u i przejęciu kontroli w spółce. Plan ten okazał się jednak stać w sprzeczności z przepisami Unii Europejskiej regulującymi wspólnotowy rynek przewozów lotniczych. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1008/2008 z dnia 24 września 2008 w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie Wspólnoty (Dz.U.UE L z dnia 31 października 2008 r.) w artykule 4 f) wprowadza ograniczenie, zgodnie z którym udział podmiotów zagranicznych w spółce posiadającej (lub ubiegającej się o) koncesję na przewozy lotnicze nie może osiągnąć pułapu 50 proc. udziałów.

W kontekście tamtej historii, warto zwrócić uwagę na informację podaną dzisiaj w różnych mediach za Polską Agencją Prasową. Dotyczy ona pana Germana Efromovicha, południowoamerykańskiego przedsiębiorcy i właściciela brazylijsko-kolumbijskiej Synergy Group, działającej w branży lotniczej i obsługującej m. in. linie lotnicze Avianca. Postanowił on skorzystać z „wyprzedaży”, spowodowanej kryzysem w krajach Półwyspu Iberyjskiego i przejąć portugalskie linie TAP. Zorientował się jednak, że podobnie jak Turkish Airlines, obowiązują go ograniczenia i jako inwestor spoza UE może kupić jedynie poniżej 50 proc. udziałów w TAP. Pan Efromovich nie zraził się jednak tę sytuacją, ale postanowił „odkurzyć” drzewo genealogiczne i w ten sposób rozwiązać kłopotliwą kwestię ograniczeń. Jak ustalił dziennik „Jornal de Negocios biznesmen, urodzony w rodzinie polsko-żydowskich emigrantów, którzy po II Wojnie Światowej wyjechali do Ameryki Południowej, rozpoczął właśnie starania o uzyskanie polskiego obywatelstwa. Kiedy już proces ten zakończy się powodzeniem, żadne ograniczenia nie będą go obowiązywały. Stając się obywatelem Polski, stanie się równocześnie obywatelem Unii Europejskiej i będzie mógł kupić tyle udziałów w TAP, ile tylko będzie chciał.

Być może historia pana Efromovicha stanie się inspiracją dla ewentualnych kolejnych inwestorów spoza Unii Europejskiej, którzy będą chcieli przejąć PLL LOT do poszukiwania polskich korzeni…

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów