do Fuzje i przejęcia, Newsy

Pojawił się pierwszy raport analizujący fuzje i przejęcia w 2013 r. (zob. też mój wpis: O transakcjach w minionym roku w Polsce (i Europie) – przegląd najważniejszych deali): Emerging Europe: Raport M&A 2013/14 przygotowany przez CMS. Raport obejmuje następujące państwa: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Republika Czeska, Estonia, Węgry, Kosowo, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina.

Warto zauważyć, że wśród wymienionych 20 największych transakcji jedynie jedna dotyczy Polski. Mowa o przejęciu Polkomtela przez Cyfrowy Polsat (wartość ok 1,2 mld EUR). O problemach związanych z transakcją zobacz tu)

Z kolei wartość całkowita transakcji w Polsce w 2013 r. wyniosła 12 mld EUR (w porównaniu do 9 mld EUR w 2012 r.). Wzrosła także liczba transakcji do 363 w porównaniu do 331 w 2012 r.

Metodologia wybranych, największych transakcji w raporcie może jednak budzić wątpliwości. Przykładowo: przejęcie przez Cyfrowy Polsat Polkomtela zostało zakwalifikowane jako dwie transakcje (nabycie pakietu większościowego i mniejszościowe).

Mój poprzedni wpis można uzupełnić więc o przynajmniej następujące transakcje (przejmujący/przejmowany):

1) Cyfrowy Polsat/Polkomtel (1,2 mld EUR + 0,2 mld EUR);

2) Roustam Tariko/ Central European Distribution Corporation (CEDC) (675 mln EUR);

3) Grupa Azoty SA/ Zaklady Azotowe Pulawy SA (453 mln EUR);

4) General Motors/ Isuzu Motors Polska (ok. 262 mln EUR);

a także transakcje na rynku nieruchomości:

5) Allianz Real Estate; ECE Projektmanagement; Inwestorzy prywatni / Silesia (Centrum handlowe (412 mln EUR);

6) Tristan Capital Partners/ portfel pięciu nieruchomości handlowych  (175 mln EUR);

7) Lone Star Funds/ Globe Trade Centre SA (160 mln EUR).

Zachęcam do zapoznania się z raportem.

+ posts

Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).

Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).

E-mail: kancelaria@szymonsyp.com

Recent Posts

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów