[Aktualizacja – post został pierwotnie opublikowany w dniu 14.01.2014 r.]
O kryzysie w walce z kartelami pisałem prawie rok temu. W tej materii nic się nie zmieniło. Wystarczy spojrzeć jakież to „antykonkurencyjne” porozumienia wykrył nasz rodzimy organ antymonopolowy w 2013 r. (oczywiście pełnymi danymi UOKiK „pochwali” się w sprawozdaniu za 2013 rok).
2014-02-04_Aktualizacja_porozumienia antykonkurencyjne
O wiele lepiej radzą sobie nas zachodni sąsiedzi – Niemcy. W dniu dzisiejszym pojawiła się informacja, że tamtejszy organ antymonopolowy wykrył zmowę cenową na rynku piwa. Kary nałożone na producentów piwa i siedem osób fizycznych wyniosły 145 mln USD.
Podsumowując wpis – szału nie ma jeśli chodzi o działalność naszego rodzimego organu antymonopolowego. Razi wręcz słabość urzędu antymonopolowego w zakresie wykrywania karteli – porozumień horyzontalnych (choć z drugiej strony pewna efektywność jest: dwa razy mniej decyzji niż w 2012 r. a o 5 mln PLN więcej kar pieniężnych…). Pozostaje czekać na zmiany w ustawie, może one zmobilizują urząd do zwiększonego zainteresowania kartelami?
Gwoli ścisłości nie twierdzę, że brak jest uzasadnienia w ściganiu porozumień wertykalnych, wskazuję jednak na priorytety, którymi powinien zajmować się w swojej działalności każdy urząd antymonopolowy na świecie. Priorytetem tym jest ściganie porozumień horyzontalnych, a nie wertykalnych.
Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).
Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).
E-mail: kancelaria@szymonsyp.com