In Konferencje/Spotkania, Newsy

Już we wtorek i środę (dokładnie 21 i 22 maja) kolejna edycja krakowskiego Impact CEE, konferencji dla tych, którzy interesują się nowoczesną gospodarką, sztuczną inteligencją, healthtechem, fintechem i inwestycjami w nowe technologie.

Impact jest co roku coraz większy i trudno odnaleźć się w jego bogatej ofercie paneli i imprez towarzyszących. Dlatego polecam 5 punktów programu, które uważam za szczególnie godne uwagi (moje rekomendacje z 2017 można sprawdzić tu, a te zeszłoroczne tutaj – a potem sprawdzić nagrania tych paneli na YouTubowym kanale Impactu, czy przewidywałem słusznie).

 

  1. Etyczna i odpowiedzialna sztuczna inteligencja wg Google

Elon Musk nazwał kiedyś sztuczną inteligencję “największym egzystencjalnym zagrożeniem dla ludzkości” i porównał pracę nad nią do przyzywania demona.

Również Steven Hawking w swojej ostatniej (wydanej już po jego śmierci) książce ostrzegał ludzkość przed sztuczną inteligencją – która może okazać się najlepszą rzeczą, jaką ludzie wymyślili, ale również i ostatnią rzeczą w naszej historii #JudgmentDay  

Są też tacy, którzy uważają, że AI niesie ze sobą równie groźne ryzyka, ale bardziej prozaicznej natury – wynikające z uprzedzeń i stereotypów, zapisanych w algorytmach ją napędzających. Bardzo ciekawie pisze o tym np. Cathy O’Neil w swojej książce “Broń matematycznej zagłady”:

“Big Data processes codify the past. They do not invent the future. Doing that requires moral imagination, and that’s something only humans can provide.”

Na Impact wystąpi Jen Genal, dyrektorka Google, która ma zapewniać ten moralny i ludzki kontekst w procesie rozwoju innowacji. Czy przekona nas, że sztuczna inteligencja Google’a jest projektowana w taki sposób, że nie zejdzie na złą drogę, jak Skynet albo chatbot Microsoftu, który w niecałe 24 godziny obecności na Twitterze stał się rasistą i fanem Hitlera?

 

Kiedy i gdzie: wtorek / 21 maja / o 11:20 / scena „next space”

 

2. Lekcje inwestowania w przyszłość od jednego z weteranów Doliny Krzemowej

Joe Schoendorf zajmuje się nowymi technologiami od ponad 50 lat. Zaczynał w Hewlett Packard, w czasach gdy ta firma była synonimem firmy przyszłości takim, jak dziś jest dla wielu Apple (wypuszczając na rynek m.in. pierwszy komputer osobisty, czy domowe drukarki laserowe i atramentowe). Później pracował jako szef marketingu Apple, a od 20 lat inwestuje w innowacje jako partner funduszu Accel (mającym w swoim portfolio takie spółki jak Facebook, Spotify, czy BlaBlaCar).

Schoendorf sporo też podróżuje po świecie i dzieli się swoim doświadczeniem biznesowym.

Jakiś czas temu w Niemczech mówił, że choć uważa ten kraj za wielki – to martwi się, że Niemcy nie poradzą sobie z przejściem od gospodarki przemysłowej do gospodarki opartej na wiedzy. Zwracał również uwagę na ryzyka, wynikające z wypierania ludzi z rynku pracy przez “inteligentne” maszyny. Mówił, że maszyny zaczynają już zagrażać nie tylko pracownikom fizycznym, ale i “białym kołnierzykom” i że jedno z najważniejszych obecnie pytań, z którymi muszą się zmierzyć społeczeństwa, to co zrobić z ludźmi pozbawionymi pracy w wyniku rozwoju technologii.

Natomiast w ubiegłym roku Schlendorf zwracał uwagę premierowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że aby francuskie startupy mogły się rozwijać – rząd powinien wprowadzać przyjazne przedsiębiorcom regulacje podatkowe.

Jakich wskazówek udzieli polskim władzom? Wystąpi na scenie aż dwa razy. M. in. ma zaprezentować 5 rad, jak zbudować w Europie technologiczne mocarstwo, które rzuci wyzwanie Dolinie Krzemowej.

Kiedy i gdzie:
wtorek / 21 maja / o 10:30 / scena „next space”
środa / 22 maja / o 10:15 / scena „next space”

3. Jak smakuje Big Vegan TS?

Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na zmiany cyfrowe, które dokonują się w sieciach McDonald’s. Widać je już na pierwszy rzut oka – ponieważ BigMaca można zamówić w restauracji w elektronicznym “kiosku” lub zdalnie przez Uber Eats.

Jednak jak się bliżej przyjrzeć – to dzieje się jeszcze więcej ciekawych rzeczy. W marcu tego roku McDonald’s kupił za 300 milionów dolarów izraelski startup, który wykorzystując wielkie zbiory danych, ma przekonywać klientów do zamawiania jeszcze więcej i to takich pozycji z karty, które są w danym momencie najkorzystniejsze dla danego punktu sieci.

Na przykład – kiedy kolejka do lokalu jest duża – komputer będzie sugerował potrawy szybsze do realizacji. Jeśli kolejka jest mniejsza – produkty droższe, ale wymagające więcej czasu. No i najciekawsze – jeśli jest za dużo jakichś składników na stanie lub personel się nudzi – może obniżyć ceny, aby przyciągnąć klientów, którzy zjedzą jedzenie w terminie przydatności, więc nie trzeba będzie go wyrzucać.

Polityka zapobiegania jedzeniu przed wyrzuceniem brzmi ekonomicznie i ekologicznie. Jeszcze bardziej eko jest trend produkcji hamburgerów z roślinnych zamienników mięsa. Takie kanapki są testowane obecnie w Niemczech (i nazywają się Big Vegan TS).

Z Niemiec przyjedzie na Impact jeden z globalnych dyrektorów McDonalds – Frank Heidlberger. Będzie opowiadał o tym, jak jego firma stara się wdrażać proekologiczne innowacje. Może zdradzi też, czy naprawdę smakują mu te bezmięsne burgery?

Dla porównania – również Burger King rozpoczął właśnie w USA proces wprowadzania do karty nowej vegańskiej kanapki, która podobno smakuje zupełnie jak tradycyjny Whoppera, choć jej “kotlet” jest zrobiony w całości z roślin. Impossible Whopper ma być dostępny we wszystkich amerykańskich Burger Kingach do końca roku.

Trend na bezmięsne mięso napędził debiut giełdowy spółki Beyond Meat Inc. (produkującej “mięso” ze składników roślinnych), którego rozmach “zawstydził” Ubera czy Lyft. Podczas gdy akcje Ubera zadebiutowały na giełdzie raczej w dolnych widełkach wyceny, a zaraz po debiucie zaczęły spadać, akcje Beyond Meat miały najlepszy debiut na Wall Street od 20 lat. Na debiucie 2 maja, akcje były sprzedawane po 25 dolarów – dziś jest to około 90 dolarów i wszyscy spodziewają się przekroczenia setki. I to mimo dużej konkurencji na tym rynku oraz (co typowe dla tegorocznych IPO) braku odnotowania zysków w dotychczasowej historii tej firmy.

Kiedy i gdzie: wtorek / 21 maja / o 16:40 / scena „inspire space”

 

4. Dookoła świata z robotem i w elektronicznym samochodzie

Kiedy polski polarnik Marek Kamiński podróżował po biegunach, zostawiał po sobie tylko ślady nart. Śmieci i wszystkie inne odpady zabierał ze sobą.

Do tradycji “no trace” podróżnik będzie starał się nawiązać w trakcie wyprawy dookoła świata, którą rozpoczyna w tym roku. Żeby uniknąć śladu w postaci spalin, będzie podróżował elektrycznym samochodem. Towarzyszył mu będzie humanoidalny robot, który w trakcie wyprawy będzie uczył się “mijanego” świata i zdobywał nowe doświadczenia.

Dzięki technologii chmury – robot będzie miał swoje “wcielenia” w kilku miejscach w Polsce, gdzie dzieci (i dorośli) będą mogli je odwiedzać i uczyć się o świecie, ale też o przyszłości, w której ludzie i roboty będą ze sobą współpracować i uczyć się od siebie.

Na Impact Kamiński (i robot Noa) opowiedzą o przygotowaniach i planach na wyprawę.

Kiedy i gdzie: wtorek / 21 maja / o 15:00 / scena „next space”

5. Podsumowanie Szkoły Pionierów PFR

W zeszłym roku Polski Fundusz Rozwoju zorganizował program edukacyjny dla dla przyszłych polskich przedsiębiorców technologicznych i wizjonerów. Wzięło w nim udział prawie 50 osób.

PFR zapewnił pionierom 3 tygodnie warsztatów biznesowych oraz tygodniowy krus  w University of Cambridge. Program zakończył się natomiast prezentacją pomysłów biznesowych jego absolwentów i konkursem na najlpeszy z nich, który wygrało rozwiązanie VibroView, mające wspierać osoby niewidome w bezpieczniejszym poruszaniu się w terenie.

Mentorami w trakcie warsztatów byli m.in. Kacper Winiarczyk (były szef Ubera na Polskę, obecnie head of operations w hulajnogowym zachodnioeuropejskim startupie Dott), Wojciech Fedorowicz i Daniel Star z TDJ Pitango, czy Aleksander Jóźwik (Davos Capital).

Ja również, wraz z Kubą Falkowskim – kolegą z Bakera, spędziłem  z uczestnikami szkoły liderów jeden dzień, prowadząc warsztaty prawne (więcej o tym, co opowiadaliśmy tutaj).

fot. : blog Szkoły Pionierów

Dlatego bardzo chcę posłuchać, jak dwoje absolwentów szkoły (m.in. twórca VibroView) oraz pomysłodawczyni i główna organizatorka Szkoły Eliza Kruczkowska, podsumowują doświadczenia zdobyte podczas pierwszej edycji programu i szanse, które ona stworzyła.

Kiedy i gdzie: wtorek / 21 maja / o 16:20 / scena „inspire space”

****

Przy okazji – chciałem bardzo Wam polecić 2 panele, które będę moderował podczas Impactu. 

1. Commerce 2040: Bridging the real world with the online retail world across borders

Wspomniany tu już Joe Schoendorf uważa, że handel detaliczny nie przeżyje XXI wieku, tak jak biznesy związane z podkuwaniem koni nie przeżyły XX. Swoje przekonanie wyjaśnił tak:

„Rynek na podkowy się skończył, ponieważ dziś rzadko kto jeździ konno. Biznes oparty na założeniu, że buduje się wielkie budynki, kupuje się towary, które się w tych budynkach wystawia, zatrudnia się obsługę, żeby tam siedziała i czekała godzinami, w nadziei, że klienci się pojawią i coś kupią – jest wybitnie nieefektywnym sposobem dystrybucji, biorąc pod uwagę alternatywy, które stwarzają obecne możliwości techniczne. Dlatego właśnie – fizyczne sklepy podzielą los podków.”

Konkludując – stawia pytanie, jak dobrze wykorzystać powierzchnie wszystkich supermarketów, które niedługo trzeba będzie zamknąć.

Odpowiedzi na to pytanie udziela autor głośnej książki „The Four” i profesor na NYU Stern – Scott Galloway, który przewiduje, że fizyczne sklepy będą służyły jako punkty odbioru i zwrotu towarów oraz miejsca, w których będzie można ich wypróbować przed zakupem. Jego zdaniem – w świecie przyszłości Amazon i inne sklepy internetowe prowadzą również fizyczne punkty (w przypadku Amazona to się już dzieje, m.in. przez zakup sieci Whole Foods, otwieranie księgarni, Pop-Up shopów, czy eksperymenty z Amazon Go), a sklepy działające teraz wyłącznie „w realu” rozwijają swoją obecność internetową (Walmart bardzo intensywnie nad tym pracuje, m.in. przez współpracę z Google). Natomiast sklepy wyłącznie obecne w Internecie nie mają przyszłości.

O tym jak widzą handel w roku 2040 – będę rozmawiał z Bartoszem Beresteckim (PayU), Grzegorzem Kurdzielem (Poczta Polska) oraz Mirosławem Krzanikiem (Żabka).

Jak widać zestaw panelistów daje możliwość wszechstronnego spojrzenia na rynek i sytuację – ponieważ znajduje się w nim przedstawiciel firmy, umożliwiającej zapłatę za zakupy w Internecie, firmy która dostarcza (między innymi) paczki z zakupami oraz firmy, która zajmuje się sprzedażą w fizycznych punktach, ale bardzo intensywnie stara się zmieniać i przystosowywać do nowych realiów w handlu.

Kiedy i gdzie: środa / 22 maja / o 14:40 / scena „next space”

2. FROM LAB TO GOV: Harnessing the power of innovation

Czy nowe technologie można wdrażać również w administracji? Program GovTech pokazuje, że chyba tak. Choć konieczne są do tego określone warunki. M.in. zwiększenie świadomości administracji (i spółek skarbu państwa) na temat korzyści, które niesie ze sobą gospodarka cyfrowa. A także stworzenie modelu współpracy innowatorów i podmiotów publicznych, ponieważ sztywne ramy ustawy o zamówieniach publicznych nie zawsze umożliwiają ich kooperację.

Jednym ze sposobów nawiązania współpracy przez startupy z administracją jest konkurs, którego drugą edycję organizuje właśnie GovTech. Organizatorzy we współpracy z partnerami (rok temu były to ministerstwa i samorządy, w tym również spółki skarbu państwa) ogłasza problemy do rozwiązania przez innowatorów, nagrodą dla najlepszego pomysłu jest możliwość jego komercyjnego wdrożenia.

W panelu wezmą udział Justyna Orłowska (GovTech), Patrycja Panasiuk (Orlen), Paweł Poneta (Tauron) i Maciej Makuszewski (Totalizator Sportowy) i nie jest to przypadek – ponieważ właśnie Orlen, Tauron i Totalizator Sportowy są jednymi z pierwszych podmiotów, które zgłosiły problemy do rozwiązania przez uczestników tegorocznej edycji konkursu. 

PKN Orlen poszukuje systemu do identyfikacji pojazdów klientów flotowych, korzystających z aplikacji mobilnej,  Tauron, sposobu weryfikacji rentowności instalacji paneli słonecznych na wybranej nieruchomości, natomiast Totalizator Sportowy łatwego sposobu weryfikacji wieku gracza maszyn samoobsługowych?

Podczas panelu chciałbym porozmawiać o programie GovTech, ale również dowiedzieć się jak najwięcej na temat innych sposobów i efektów współpracy spółek Skarbu Państwa ze startupami i biznesami technologicznymi.

Kiedy i gdzie: środa / 22 maja / o 15:30 / scena „inspire space”

****

Pamiętajcie też, żeby starać się dowiedzieć czegoś nowego i nieoczekiwanego (to w końcu konferencja o przyszłości) oraz spędzić czas w kuluarach na integracji! 

fot. kadr ze Stranger Things, giphy.com

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Recommended Posts

Leave a Comment

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów