In Fuzje i przejęcia, Konferencje/Spotkania, Private Equity, Venture Capital

Kim jest Imran Khan? Jest to postać numer dwa w globalnej strukturze Snapchata i główny architekt IPO Alibaby. Przyjeżdża w przyszłym tygodniu do Polski i wystąpi w moderowanym przeze mnie panelu podczas Kongresu 590.

 

***


Historia Imrana Khana to opowieść w stylu
American Dream. Choć nazywa się tak samo jak obecny premier Pakistanu, to urodził się i wychował w Bangladeszu. Do USA przyjechał dopiero na studia i to nie na którąś z uczelni z Ligi Bluszczowej, ale na University of Denver.

Swoją karierę zaczął skromnie, w mało znanych firmach inwestycyjnych i przebył długą drogą do pierwszej ligi menadżerów firm technologicznych.

 

Kiedy w 2015 objął stanowisko członka zarządu ds. strategii w Snap Inc. – jego główną misją było przygotowanie IPO. Miał gwarantować sukces, ponieważ wcześniej zajmował stanowisko globalnego szefa inwestycji internetowych w dziale bankowości inwestycyjnej Credit Suisse i był m.in. głównym koordynatorem IPO Alibaby na giełdzie w Nowym Yorku (IPO wyniosło 21.8 miliardów dolarów, natomiast w dniu debiutu sprzedano łącznie akcje za 25 miliardów – najwięcej w historii).

 

Snap zadebiutował na giełdzie po 6 latach działalności (Facebook debiutował w wieku 8 lat, a Twitter po 7 latach od założenia). Zebrał 3.4 miliarda dolarów. Jednak nie udałoby się to – gdyby Khan nie stworzył najpierw strategii przychodowej spółki. Pomógł on w rok podwyższyć wpływy z reklam 58.7 milionów dolarów do ponad czterystu.


Ostatnio, Imran Khan ogłosił, że odchodzi ze Snapa, żeby założyć własną firmę inwestycyjną, która będzie finansować rozwój spółek technologicznych. Informacja o jego odejściu spowodowała spadek kursu akcji Snapa o 2.5 %.
Żeby go zastąpić – Snap zdecydował się zatrudnić aż 2 osoby.

Z Imranem Khanem będę rozmawiał na temat wpływu inwestycji funduszy Private Equity i Venture Capital na rozwój startupów, przedsiębiorczości i innowacji. Panel odbędzie się 15 listopada w Rzeszowie, podczas Kongresu 590.

Serdecznie zapraszam do wysłuchania dyskusji. Postaram się wygospodarować czas na pytania od publiczności – więc będzie okazja, żeby zapytać gościa na przykład o to, jak wyskalować Wasz biznes do takiej wartości, jak wycena Snapchata.

Jeśli natomiast nie możecie być w Rzeszowie i zapytać osobiście – możecie wpisywać pytania w komentarzach. Najciekawsze postaram się zadać.

W dyskusji z Imranem Khanem wezmą udział również m.in. przedstawiciele Grupy PFR, MCI i Speedup Group.

fot. Imran Khan podczas Dmexco (kadr z YouTube)

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Recommended Posts

Leave a Comment

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów