do Newsy, Venture Capital

Z Nordau na Nasdaq to książka autorstwa Miriam Yahil-Wax oraz Roniego A. Einava, po którą sięgnąłem ostatnio z sentymentu. Książka  to prezent, który otrzymałem podczas mojej majówkowej wizyty w Tel Avivie w 2019 r. (kiedy jeszcze można było tam polecieć bez testów i innych Covidowych przygód…) od znanej prawniczki zajmującej się własnością intelektualną Naomi Assia (nota bene mąż Naomi to znana osoba w świecie izraelskiego high-tech – David Assia, bo o nim mowa ma pseudonim Mr. High Tech a to o czymś świadczy; rodzina Assia to w ogóle niezwykle zasłużona rodzina w Izraelu i w tamtejszym świecie startupowym – syn Naomi – Yoni Assia jest CEO i założycielem eToro, która będzie wkrótce debiutować na Nasdaq przy wycenie ok 5 MLD USD – warto o tej rodzinie napisać więcej, ale nie o nich miał być ten wpis).

Znalezione obrazy dla zapytania: nordau to nasdaq

Książka jest warta przeczytania (zobacz inne opinie i recenzje) ze względu na niesamowitą historię jej współautora – Roniego (którego rodzice pochodzili z Polski i zmarli dość wcześnie – o czym również pisze). Roni to jeden z pionierów branży high-tech w Izraelu. W skrócie współtworzył firmę The Fourth Dimension Software, która zadebiutowała na Nasdaq a następnie została sprzedana BMC. Wydawać by się mogło wspaniała droga, której należałoby życzyć każdemu początkującemu przedsiębiorcy, zwłaszcza w Polsce. Mnie jednak książka spodobała się z innych powodów. Niezależnie od niewątpliwych sukcesów Roniego, przedstawia on również w książce cienie bycia przedsiębiorcą oraz różne refleksje z poszczególnych etapów swojego życia, które pomogły mu stać się przedsiębiorcą i osiągnąć zawodowy sukces (myślę, że te fragmenty książki są najbardziej wartościowe).

Przykładowo niezwykle cenne są jego refleksje wynikające z obowiązku odbycia służby wojskowej w Izraelu. Jak wskazuje Roni – to wówczas zrozumiał on, w obliczu wroga tuż za rogiem, że bycie człowiekiem to misja w życiu, która wymaga nie tylko odwagi, ale przede wszystkim ciężkiej pracy i wytrwałości. Innym ciekawym doświadczeniem Roniego był udział w oddaniu szacunku zmarłemu pierwszemu prezydentowi Izraela – Chaimowi Weizmannowi. Ojciec Ronniego zabrał go w środku nocy, aby oddać cześć zmarłemu prezydentowi, ale jego rodzina nie miała na tyle koneksji (nie byli częścią elity), aby wziąć udział w uroczystym pogrzebie prezydenta. Wniosek według Roniego z tego taki, że wszyscy ludzie są równi, ale niektórzy są równiejsi… Wreszcie, interesujące są rozważania Roniego dotyczące relacji z jego wspólnikiem biznesowym (z którym miał długoletnie spory sądowe). Roni tłumaczy, że mimo całych niedogodności, braku „chemii” i uciążliwości posiadania wspólnika, było to wartościowe zarówno dla niego osobiście jak i dla jego kariery biznesowej. Twierdzi bowiem, że jest bardzo ciężko działać samemu w biznesie, spotykać się z klientami i jeszcze posiadać trochę czasu dla siebie i rodziny – partner biznesowy może zapewnić moralne wsparcie, kogoś z kim można przedyskutować problemy, a wreszcie jest tym z kim dzieli się wspólne interesy i cele biznesowe. Roni pokazuje też, że sukces nie rodzi się z od razu, ale wymaga ciężkiej pracy, która nie jest wolna od porażek (podaje przykłady początków 4D, kiedy przez kilka lat spółka nie mogła znaleźć właściwego produktu i była na skraju upadłości). Roni definiuje przedsiębiorcę, który odniósł sukces jako zwykłego śmiertelnika z marzeniem. Twierdzi, że świat biznesowy jest dynamiczny i chaotyczny i wielką rolę w nim odgrywa szansa. Według niego trzema cechami, które powinien mieć przedsiębiorstwa to: wiara w marzenia, odwaga improwizowania oraz gotowość poniesienia porażki.

Polecam książkę każdemu, kto chciałby poznać realia izraelskiego high-techu, ale także zapoznać się z historią niezwykłego przedsiębiorcy – Roniego. Wszystko to w latach, gdy fundusze venture capital wcale nie były takie dostępne, a przedsiębiorcy byli zmuszeni korzystać z nie dość elastycznego systemu bankowego. Roni prowadzi nas w niezwykłą podróż swojej przedsiębiorczości, relacji ze swoimi wspólnikami, poznaje nas ze swoją rodziną, pokazuje jak radzić sobie z trudnościami, aby osiągnąć coś wielkiego – NASDAQ.

 

 

 

+ posts

Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).

Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).

E-mail: kancelaria@szymonsyp.com

Recent Posts

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów