do Konferencje/Spotkania, Venture Capital

Niedawno wziąłem udział w panelu dyskusyjnym podczas StartupGames – bardzo ciekawego wydarzenia organizowanego przez Ambasadę Wielkiej Brytanii w Warszawie.

W dyskusji uczestniczyli również Maren Bannon (Jane VC – fundusz, inwestujący w startupy, w których jest przynajmniej jedna założycielka) oraz Marcin Hejka (OTB) i Maciej Ćwikiewicz (PFR Ventures). Rozmowę moderował Tim Luft.

Staraliśmy się wspólnie odpowiedzieć na pytanie – jakich startupów szukają dziś inwestorzy.

Z perspektywy organizacyjno-prawnej szukają startupów, które są przygotowane do inwestycji. Inwestorzy, których spotkałem nie należeli do przesadnie cierpliwych ludzi. Na miejscu założycieli – nie zakładałbym, że będą chętnie czekać na to, aż interesujący ich startup będzie gotowy do transakcji, jeśli będzie to wymagało czasochłonnych przygotowań. Mogą w tym czasie rozpocząć inne projekty.

Właśnie dlatego – przed przystąpieniem do rozmów z funduszami VC, założyciele powinni się solidnie przygotować. Tak żeby w przypadku zainteresowania ze strony inwestorów – mogli oni kuć inwestycyjne żelazo póki gorące.

3 najważniejsze do ogarnięcia kwestie to:

I. Odpowiednia struktura prawna

Upewnij się, że prowadzisz dzielność w formie prawnej, która umożliwia funduszowi VC inwestycję.

W dużym skrócie – inwestorzy chcą, żeby twój biznes był prowadzony w formie spółki kapitałowej (czyli jeśli twój biznes to wciąż jednoosobowa działalność gospodarczej – to być może opłaca się to podatkowo i organizacyjnie, ale oznacza, że nie jesteś jeszcze gotowy lub gotowa na pierwszą inwestycję kapitałową).

Europejskich funduszy VC – nie zniechęci spółka założona w Polsce . Amerykańskie fundusze będą najpewniej chciały inwestować w spółkę zarejestrowaną w USA.

II. Jasna i czysta struktura własnościowa

Kupując mieszkanie – na pewno chcesz wiedzieć, że kupujesz je od właściciela (a nie np. od wnuka właścicielki, działającego bez porozumienia z babcią).

Bardzo podobnie myślą fundusze VC o swoich inwestycjach. Chcą mieć pewność, że rozmawiają o inwestycji z tym, kto wytworzył (lub posiada wszystkie prawa do) oprogramowanie, produkt, czy usługę.

Warto więc zakopać topór wojenny ze współzałożycielami i uporządkować wszelkie kwestie własnościowe do udziałów/akcji spółki, w którą będzie inwestował fundusz VC oraz do składników, rozwijanego w jej ramach biznesu.

III. Przegląd spraw prawnych

W uporządkowaniu kwestii własnościowych oraz wszelkich innych, związanych z twoim startupem, pomoże kontakt z prawnikiem.

Fundusz VC zacznie pracę z tobą od przeglądu dokumentów twojego biznesu (zwanego procesem due diligence). Jeśli będziesz rozmawiać z profesjonalnymi inwestorami, nie uda ci się ukryć przed nimi żadnych ważnych spraw pod dywanem.

Czy nie lepiej więc, żeby to twój prawnik zwrócił ci uwagę na ewentualne niedociągnięcia organizacyjne w działalności twojej firmy? I żeby w wyniku pracy twojego doradcy – prawnik funduszu nie miał już potem żadnych ważnych spraw, na które mógłby zwrócić uwagę swojemu klientowi?

****

Poniżej film, podsumowujący całe wydarzenie:

feedshare-aws-analyzed_servable_progressive_video

fot. materiały organizatora

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów