do Corporate, Newsy

Wielokrotnie na blogu pisałem o obligacjach (głównie obligacjach zamiennych – bo takie są przedmiotem mojego doktoratu). W jednym ze wpisów wspominałem o toczących się pracach nad nowelizacją ustawy o obligacjach (ustawa z 29 czerwca 1995 r.; poważnie zmieniona w 2000 r.). Dotychczas opierałem swoje informacje o projekt założeń zmian ustawy o obligacjach, a więc projekt założeń ustawy, która miała znowelizować tę „starą” ustawę o obligacjach.

Dzięki uprzejmości Ministerstwa Finansów – mogłem zapoznać się z projektem aktu prawnego i, co najważniejsze, w planach jest NOWA Ustawa o obligacjach. Projektodawca zamierza wprowadzić do polskiego prawa nowy akt prawny, który w znacznym stopniu zmieni prawo o obligacjach.

Dość powiedzieć – aktualna ustawa liczy 46 artykułów, zaś nowy akt prawny 111!

Będę starał się komentować wybrane propozycje w kolejnych wpisach na blogu, z zastrzeżeniem, że cały czas prace nad projektem trwają i z pewnością ostateczny kształt projektu (w porównaniu do tego, który otrzymałem) ulegnie zmianie.

+ posts

Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).

Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).

E-mail: kancelaria@szymonsyp.com

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów