Od 1 stycznia 2016 roku obowiązuje nowa ustawa Prawo restrukturyzacyjne. Akt stanowi m.in., że przedsiębiorca znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej – niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością – będzie mógł wybrać procedurę naprawczą dopasowaną do swoich potrzeb. Postępowania restrukturyzacyjne mają umożliwić zmiany struktury majątku, zobowiązań i zatrudnienia w celu pozostania w obiegu gospodarczym. Ustawa wprowadza cztery rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego – o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne.
Nowe przepisy zakładają też wprowadzenie dodatkowych gwarancji poszanowania praw wierzycieli na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego. W myśl ustawy wierzyciele będą mieli wpływ na przebieg postępowania. Np. będą mogli domagać się zwołania rady wierzycieli przez sędziego-komisarza.
Ustawa zawiera też przepisy dotyczące międzynarodowego postępowania restrukturyzacyjnego, a także regulacje obejmujące odrębne postępowania restrukturyzacyjne, w tym: postępowanie restrukturyzacyjne wobec deweloperów, emitentów obligacji, banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, banków hipotecznych oraz instytucji kredytowych, banków zagranicznych oraz banków krajowych prowadzących działalność za granicą.
Instytut Allerhanda, organizator ogólnopolskich kongresów INSO, poświęconych prawu upadłościowemu i naprawczemu, serdecznie zaprasza na drugą edycję kompleksowego szkolenia z zakresu znowelizowanego Prawa upadłościowego i naprawczego oraz nowo powstałego Prawa restrukturyzacyjnego, z uwzględnieniem aspektów praktycznych. Serię dwudniowych spotkań (piątek/sobota) wykładowo –warsztatowych, w terminie od stycznia 2016 r. do maja 2016 r. (łącznie 110 godzin lekcyjnych) poprowadzą wybitni eksperci prawa upadłościowego i naprawczego, współautorzy znowelizowanego prawa.
Zapraszamy do uczestniczenia w szkoleniu wszystkich praktyków Prawa upadłościowego i naprawczego (doradców restukturyzacyjnych, prawników, sędziów), przedstawicieli instytucji finansowych, osoby przygotowujące się do egzaminu na licencję syndyka, wszystkich zainteresowanych.
Więcej szczegółów na: www.training.allerhand.pl
Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).
Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).
E-mail: kancelaria@szymonsyp.com