do Newsy

Stosunki polsko-chińskie to nie tylko spotkania na najwyższym szczeblu, to także wiele inicjatyw oddolnych. Jedną z nich jest projekt studentów z Koła Naukowego Prawa i Gospodarki Chin Uniwersytetu Warszawskiego – Warsaw-Beijing Forum: Youth for Business. Korporacyjnie.pl jest patronem medialnym piątej edycji wydarzenia, która rozpocznie się już 23 kwietnia.

Idea Warsaw-Beijing Forum zrodziła się w głowach warszawskich studentów w 2013 roku. Ich celem było wypełnienie luki, która pojawiła się wraz z rosnącym znaczeniem Chin w regionie. Po ogłoszeniu w tym samym roku przez Xi Jinpinga strategicznego projektu ekonomicznego Pas i Szlak, polskie przedsiębiorstwa zaczęły kierować swoją uwagę na Chiny. Brak im było jednak wiedzy i doświadczenia w nawiązywaniu kontaktów handlowych z chińskimi firmami. Na tym tle studenci dostrzegli potrzebę pogłębiania wiedzy o stosunkach polsko-chińskich i promowania współpracy środowiska akademickiego z przedsiębiorstwami. W tym celu nawiązali oni kontakt z China University of Political Science and Law w Pekinie. Po miesiącach intensywnej pracy członkowie projektu zdołali przygotować konferencję w Warszawie z udziałem chińskich studentów i wykładowców. Następnie własnymi siłami zebrali fundusze, aby wyjechać do Chin i wziąć udział w pekińskiej części konferencji. Tym samym zdołali przygotować mocny grunt pod rozwój kolejnych edycji projektu.

Warsaw-Beijing Forum z każdym rokiem stawało się coraz bardziej rozpoznawalną marką. Kolejne edycje zaczęły przyciągać coraz więcej prestiżowych partnerów i sponsorów. Na przestrzeni lat gośćmi warszawskiej konferencji byli Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki czy Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Współpraca polskich i chińskich studentów stworzyła podwaliny pod kontakty biznesowe i akademickie, które zaowocowały rozwojem stosunków bilateralnych.

Tegoroczna edycja Warsaw-Beijing Forum otrzymała wsparcie zarówno ze strony rodzimych oraz międzynarodowych przedsiębiorców, jak i instytucji państwowych. W kwietniu studenci z Warszawy oraz delegacja 16 studentów China University of Political Science and Law będą uczestniczyć w warsztatach, wykładach oraz case study – m. in. seminarium z dziedziny prawa kontraktowego poprowadzi założycielka Szkoły Prawa Chińskiego na Uniwersytecie Gdańskim – Magdalena Pszczółka z LOTOS S.A., z kolei Prof. Bogdan Góralczyk wprowadzi studentów w problematykę rozwoju polsko-chińskich stosunków handlowych i specyfikę polityki zagranicznej Xi Jinpinga. Uczestnicy wezmą również udział w warsztatach prawnych.

Działalność członków Forum nie sprowadza się jedynie do nawiązywania kontaktów oraz poszukiwania partnerów i sponsorów. Uczestnicy projektu organizują także wiele wewnętrznych spotkań merytorycznych w celu wyspecjalizowania grupy osób, która w przyszłości będzie starać się mieć realny wkład w kształtowanie stosunków polsko-chińskich i nieść pomoc polskim przedsiębiorstwom pragnącym wejść na chiński rynek.

Zachęcamy do śledzenia konferencji, gdyż część wydarzeń będzie miała charakter spotkań otwartych, na które organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji o programie tutaj.

autorzy: Maria Wiśniewska i Michał Nita (WBF)

tekst i foto: Materiały WBF

+ posts
Recent Posts

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów