Różne państwa na świecie boją się, że oportunistyczni inwestorzy z innych krajów skorzystają z przecen na rynku M&A, wywołanych pandemią i wykupią ich spółki – “srebra rodowe”. Dlatego, jak grzyby po deszczu pojawiają się regulacje, ograniczające zagraniczne inwestycje bezpośrednie (również w Polsce taka regulacja jest obecnie procedowana w Senacie w ramach Tarczy 4.0).
W tym kontekście, ciekawe są wyniki raportu przygotowanego przez Baker McKenzie i Rhodium Group. Okazuje się, że np. chińscy inwestorzy są (jak na razie) bardzo bierni. Porównując pierwsze 5 miesięcy 2020 roku do lat poprzednich, wartość chińskich inwestycji w Europie spadła o 93 % (do $ 1,4 miliarda ), a w Ameryce Północnej o 89 % (do $ 700m). Dla porównania, wartość jednej transakcji z 2016, kiedy Chińczycy kupili pakiet 25 % w Hilton Worldwide Holdings to $ 6,5 miliarda. W latach 2016-2018 Chińczycy robili średnio 90 transakcji miesięcznie, w tym roku robią średnio 30 transakcji miesięcznie. (na marginesie, znacznie lepiej wyglądają transakcje do Chin, ich łączna wartość do maja 2020 wyniosła $9 miliardów).
Z drugiej strony, jak donosi dzisiejszy FT, super aktywne są fundusze PE. Przy czym, mowa tu o pierwszoligowych inwestorach, bardzo atrakcyjnych i pożądanych przez spółki. Łączna wartość inwestycji, wykonanych przez 10 największych PE od marca do dziś przekroczyła $ 40 miliardów (dla porównania, globalna wartość wszystkich deali PE w ostatnim kwartale 2019 to $ 103 miliardy). Sam KKR zainwestował od marca prawie $ 17 miliardów (przy jednej z najważniejszych z tych transakcji, związanej ze współpracą z Coty – pracowały moje koleżanki i koledzy z Baker McKenzie).
Więcej o raporcie Baker McKenzie i Rhodium Group tutaj.
Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.
Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.
Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.
Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.
W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.