Jeśli odpoczywacie właśnie po trudach sylwestrowej nocy, planując, co będziecie czytać w 2017 i nie czytaliście jeszcze tego klasyka po angielsku, to musicie na swoich listach lektur uwzględnić „Przedsiębiorcze Państwo” Mariany Mazzucato, wydane niedawno po polsku przez wydawnictwo ekonomiczne „Heterodox”.
To książka wartościowa – ponieważ prezentuje poglądy w polskiej debacie dotąd często nieobecne. M. Mazzucato wyjaśnia w niej, dlaczego państwo powinno być aktywne w gospodarce, jaką rolę na rynku powinno ono odgrywać oraz dlaczego to wszystko jest ważne z perspektywy innowacyjności gospodarki. Nie są to bynajmniej teoretyczne rozważania. Autorka podaje przykłady wielu wynalazków, czy też impulsów rozwojowych dla biznesu, które nie zaistniałyby gdyby nie zaangażowanie Państwa (przykładem pierwszym z brzegu, ale bardzo istotnym, jest Internet, powstały na bazie sieci ARPANET stworzonej za pieniądze Pentagonu).
Ta pozycja jest obowiązkowa dla chcących brać udział w merytorycznej dyskusji o polityce innowacyjnej państwa. Co ciekawe, przedmowę do polskiego wydania napisał Wice-Premier, Minister Rozwoju i Finansów, Mateusz Morawiecki.
Jeśli ktoś z Was będzie chciał podzielić się wrażeniami po lekturze, to zapraszamy na łamy korporacyjnie.pl!
Jeśli zaś nie chcecie czytać całej książki – polecam Wam wywiad z M. Mazzucato z ostatniego numeru tygodnika Polityka.
Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.
Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.
Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.
Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.
W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.