do Newsy

Dzisiejszy Puls Biznesu cytuje moją opinię, dotyczącą propozycji KNF, by uzupełnić Kodeks Karny o oddzielne przestępstwo, polegające na prowadzeniu piramidy finansowej.

Poniżej trochę bardziej rozwinięta wersja komentarza.

***

W ostatniej scenie filmu Batman – Początek, pierwszej części trylogii Christophera Nolana – Batman rozmawia z Komisarzem Gordonem.

Batman deklaruje, że zrobi porządek i odzyska dawne Gotham z rąk przestępców. Jednak Gordon zwraca mu uwagę, że między przestępcami a siłami policji trwa pewnego rodzaju wyścig. I kiedy policja zaczyna nosić broń półautomatyczną, przestępcy kupują broń maszynową. Kiedy policjanci zakładają kamizelki z kevlaru, przestępcy zaopatrują się w przebijające je pociski przeciwpancerne. A pojawienie się na ulicach zamaskowanego mściciela, spowodowało pojawienie się przestępcy lubiącego teatralność w równym stopniu co on – Jokera.

W czasach deepfejków i Internetu – istnieje ryzyko, że oszuści i osoby starające się wykorzystać naiwność, brak doświadczenia, czy trudne położenie konsumentów – będą w podobnym „wyścigu zbrojeń” poruszać się nieco szybciej niż regulator. Dlatego myślę, że podstawą obrony przed nimi jest edukacja konsumentów (musimy mieć wszyscy świadomość, że nie ma cudownej metody na pewne, milionowe zyski) i nauka samodzielnego, krytycznego myślenia. Bardziej świadomi konsumenci mogliby zaoszczędzić regulatorowi sporo pracy.

Choć oczywiście wszelkie regulacyjne starania KNF zasługują na uznanie.

***

Cały tekst na temat propozycji KNF tutaj (niestety za paywallem): goo.gl/M2wJkb

A co Wy myślicie o propozycji KNF i skutecznych metodach na walkę z piramidami finansowymi?

 

fot. kadr z filmu „Batman-Początek”

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów