In Finansowanie przedsiębiorstw, Newsy, Rynki Kapitałowe

Kiedy przed Wielkanocą kupowałem w prezencie świątecznym notatnik marki Moleskine, pani w sklepie zapytała mnie, czy słyszałem, że spółka produkująca notatniki wchodzi na giełdę. I rzeczywiście, już jutro (3 kwietnia) na giełdzie w Mediolanie zadebiutują akcje Moleskine SpA.

W przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej notatniki Moleskine nie są w naszym kraju bardzo popularne. Tymczasem są one uważane za podstawowe narzędzie pracy wybitnych artystów. Podobno swoje dzieła tworzyli w nich m. in. Oscar Wilde, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Ernest Hemingway oraz Ryszard Kapuściński (albo też jest to podtrzymywana przez producenta legenda, pozwalająca sprzedawać Moleskiny prosto z półki z dobrami luksusowymi).

Oferta publiczna producenta Moleskinów jest ciekawa nie tylko z uwagi na barwną historię notatnika, ale także dlatego, że, według prognoz, akcje spółki, sprzedadzą się jutro bardzo dobrze. I to pomimo panującego we Włoszech kryzysu, faktu że jedynym naprawdę cennym aktywem debiutującej spółki jest marka „Moleskine” oraz wysokiej wyceny akcji.

Wycena spółki w ofercie publicznej została ustalona na poziomie przekraczającym dwudziestokrotność zysków wypracowanych przez Moleskine SpA w poprzednim roku finansowym (dla porównania wycena akcji producenta Burberry wynosiła 24-krotność zysków, natomiast Michaela Korsa, spółki, która przeprowadziła największą ofertę publiczną w historii amerykańskiej branży modowej, 44-krotność).

Włoska moda jest jak widać ceniona równie wysoko przez stylistów i finansistów. Debiutujące ostatnio na giełdzie w Mediolanie spółki, będące właścicielami marek Brunello Cucinelli (na giełdzie od 23 kwietnia 2012) oraz Salvatore Ferragamo (debiut z lipca 2011) startowały bardzo dobrze i do dziś utrzymują wysokie kursy akcji.

 Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej przed jutrzejszym debiutem Moleskine SpA, polecam link.

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Recommended Posts

Leave a Comment

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów