W dniu wczorajszym (12 czerwca) miałem przyjemność brać udział w konferencji organizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą pt. „Własność intelektualna i własność przemysłowa. Naruszenie własności intelektualnej, a czyn nieuczciwej konkurencji i globalne wojny patentowe – perspektywa europejska i amerykańska”.
Podczas drugiej części konferencji w ramach panelu „Ochrona własności intelektualnej w Europie i Ameryce vs czyny nieuczciwej konkurencji”, zaprezentowałem rezultaty badań i analizy prawno-biznesowej dotyczącej wpływu nowego podejścia amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości oraz nowych regulacji dotyczących IT w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w USA na polsko-amerykańską wymianę handlową oraz porównania tych działań i regulacji z aktualnym stanem prawnym w Polsce wraz z postulatami legislacyjnymi (analiza w całości ma być dostępna na łamach Korporacyjnie.pl w najbliższym czasie).
Prezentacja z wystąpienia dla zainteresowanym jest dostępna – Prezentacja Szymon Syp
W kolejnych wystąpieniach zaprezentowali się kolejno: Jakub Bojanowski, Partner Deloitte oraz dr hab. Marcin Wojtysiak-Kotlarski z Zakładu Analizy Przedsiębiorstwa Instytutu Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej.
Następnie w ramach dyskusji panelowej zastanawialiśmy się nad sensownością wprowadzenia do prawa polskiego określenia czynu nieuczciwej konkurencji w sytuacji używania przez przedsiębiorstwa nielegalnego oprogramowania (czy też szerzej IT).
Dyskusja służyła porównaniu rozwiązań prawnych stosowanych w USA i ich skuteczności, a także możliwości przeniesienia ich na rynek europejski. Prelegenci podkreślali potrzebę dostosowywania prawa do zmieniającego się otoczenia gospodarczego i rozwoju technologii, przy jednoczesnym ograniczaniu rozwiązań kazuistycznych. Zdaniem wielu z nich należy położyć szczególny nacisk na odpowiednie szkolenia w zakresie ograniczania liczby nielegalnego oprogramowania, nie tylko wśród pracowników organów ścigania, ale i urzędników opracowujących specyfikacje w zamówieniach publicznych. Ważna jest również edukacja studentów w zakresie ochrony praw autorskich.
A Państwu jak się wydaje, czy w świetle polskiego prawa (vide: ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji) jest czynem nieuczciwej konkurencji używanie przez przedsiębiorstwa w sposób nielegalny składników działalności wytwórczej (nielegalnego IT)?
A może taki typ nieuczciwej konkurencji należałoby, na wzór amerykański, implementować do prawa polskiego?
Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).
Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).
E-mail: kancelaria@szymonsyp.com
Dziękuję, że poruszyli Pan ciekawą tematykę – odnośnie IT. Przy okazji – odnośnik do strony kig pl jest nieaktualny – mają tam fatalnie zaimplementowaną obsługę błędów 404 (w Joomla wersja 1.5 już nie wspierana, kwestia czasu, aż ktoś się włamie). Kolejna rzecz – IT – to nie tylko oprogramowanie:-)
Chętnie poznam przykłady koncernów odzieżowych używających nielegalnego oprogramowania? Czy mają Państwo takie dane?
Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa zagraniczne działające w Polsce – to te z kręgu cywilizacji zachodniej zwykle zatrudniają wykwalifikowanych informatyków, którzy dbają o zapewnienie ciągłości działania biznesu (w tym o legalne oprogramowanie).
Polskie przedsiębiorstwa z kolei często szukają drogi na skróty (liczy się tylko zysk), można spotkać takie firmy, które nie zatrudniają informatyków od obsługi infrastruktury teleinformatycznej. Zwykle korzystają z usług przypadkowych osób (licealiści), które mają nikłe doświadczenie w zakresie poszanowania prawa autorskiego jak i BCP.
Używanie nielegalne oprogramowania to zwykłe złodziejstwo, z pewnością można takie zjawisko określić czynem nieuczciwej konkurencji. Warto poruszyć jeszcze inne czynniki – stanowiące współcześnie czyny nieuczciwej konkurencji ( w moim mniemaniu):
-powszechne praktyki przyjmowania na darmowe staże licealistów, studentów i absolwentów. Wiele firm zatrudnia takie osoby – nie płacą ani grosza (nawet na bilet miesięczny , bułkę i herbatę). Firmy które zachowują się etycznie płacą zatrudnionym ludziom i tracą w ten sposób przewagę konkurencyjną.
-strefy SSE, w których wiele firm nie płaci podatków, takie postępowanie daje nieuzasadnione formy takim firmom.
-brak poszanowania praw autorskich do oprogramowania nie zachęca twórców do jego produkcji, dlatego Polska jest daleko za rozwiniętymi krajami jeśli chodzi o oprogramowanie dla firm. I pozostanie tak długo, dopóki prawo się nie zmieni.
-szkolenia z zakresu legalności oprogramowania – to coś na co wielu decydentów macha ręką mówiąc – to nie istotne, my mamy wszystko OK, Niestety – audyt legalności oprogramowania często wykazuje niezgodności. Nic dziwnego – jeśli nie szanuje się pracy informatyków odpowiedzialnych za infrastrukturę (w tym za legalność oprogramowania). Wiedza decydentów zwykle pochodzi z popularnych gazet i od znajomych. A wiadomo, że obecnie na IT podobnie jak na medycynie iw i wielu innych sprawach – każdy zna się najlepiej:-).
-statystyczny przedsiębiorca zapytany o infrastrukturę PKI (Public Key Infrastructure) rozłoży ręce. A od tego należałoby zacząć…
Ochrona informacji firmowych – w tym danych klientów, interesantów to obowiązek wynikający z prawa. Retoryczne pytanie – ilu przedsiębiorców (w tym prawników, lekarzy) korzysta z szyfrowania poczty elektronicznej?
I na koniec – Pana sformulowanie „nielegalne IT” brzmi trochę niefortunnie. Moim zdaniem nie ma nielegalnego IT, są tylko ludzie bez etyki, żadni zysku za wszelką cenę (przedsiębiorcy korzystający z nielegalnego oprogramowania). Takie zjawisko przyzwoici ludzie nazywają złodziejstwem (może to dotyczyć nie tylko pkradzieży oprogramowania, również innych aspektów: okradanie studentów z ich wolnego czasu bez należnej zapłaty). Takie zjawiska moim z należy piętnować, w przeciwnym wypadku może się okazać – że wzorce w biznesie dla biznesmenów będą następujące:
-im więcej ukradnę, tym bardziej jestem zaradny,
-im więcej partnerów handlowych zrobię w konia – tym bardziej jestem sprytny,
Tylko czy w takim świecie chcemy żyć?
Wydaje mi się, że powyższy wpis dotyczy etyki w biznesie a nie nielegalnego IT:-)
Szanowny Panie, dziękuję że zechciał się Pan podzielić swoimi przemyśleniami. Po pierwsze, link faktycznie przestał działać i zmieniłem go na inny działający, ale już z innej strony internetowej. Po drugie, zdaję sobie sprawę, że IT to nie tylko oprogramowanie. Niemniej dotychczasowe sprawy w USA dotyczący li tylko oprogramowania stąd najczęściej ten zwrot pojawia się w kontekście IT. Po trzecie, co do konkretnych spółek odzieżowych to odsyłam Pana do raportu na stronie eksportujlegalnie.pl, który je podaje. Są to głównie spółki z Chin oraz Indii. Cieszę się również, że zgadza się Pan, że używanie nielegalnego oprogramowania może być uznane za czyn nieuczciwej konkurencji – właśnie taką tezę stawiam w swoim najnowszym artykule pt. Nowe regulacje dotyczące IT w zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w USA a prawo polskie który ukazał się w Państwie i Prawie (Nr 1/2014).