Czołowi przedstawiciele polskiego biznesu chcą stworzyć Kodeks, zawierający szkice ustaw, które mogłyby poprawić warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. W tym celu zawiązali największą w tej części Europy inicjatywę, która ma na celu wyłonienie spośród regulacji państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej takich rozwiązań, które najlepiej wspierają lokalny biznes i które można by wdrożyć także w Polsce. Zacznijmy od reform w takich obszarach jak prawo podatkowe, prawo pracy i prawo zamówień publicznych – mówią zgodnie. Konkretne propozycje zmian w formie Kodeksu mają zostać przedłożone Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, który zadeklarował swoje aktywne zaangażowanie w Forum.
To jedna z pierwszych takich inicjatyw, gdzie polski biznes chce wziąć sprawy w swoje ręce i zamanifestować potrzebę reform mówiąc jednocześnie jak chciałby to zrobić. Partnerem do dyskusji są środowiska prawne, organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządów, które chcą wesprzeć tworzenie szkiców nowych regulacji, zwłaszcza w obszarze: prawa podatkowego, prawa pracy, prawa zamówień publicznych czy partnerstwa publiczno-prywatnego. Wnioski zostaną przedstawione na kongresie Forum dla Wolności i Rozwoju, które odbędzie się w dniach 28 – 30 października w Katowicach.
„Motorem rozwoju gospodarczego w Europie jest lokalny biznes. Dla przykładu w Polsce małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za niemal 50% PKB, duże polskie firmy są z kolei siłą napędową wielu regionów. Warto poszukać rozwiązań legislacyjnych, które w sposób szczególny będą wspierały krajowe biznesy”, mówi dr Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Inicjatorami wydarzenia są przedstawiciele polskich przedsiębiorstw m.in. Atlas i FAKRO oraz eksperci z obszaru prawa, biznesu, nauki i polityki.
„Jest wiele obszarów, które mają wpływ na to, czy za kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat będziemy żyć w kraju dobrobytu i stabilności gospodarczej czy w kurczącej się ekonomii i zależności od zewnętrznych wpływów. Już teraz powinniśmy wdrażać odpowiednie zmiany. Temu właśnie ma służyć Forum dla Wolności i Rozwoju”, podsumowuje Henryk Siodmok, Prezes Grupy Atlas, jeden z głównych inicjatorów wydarzenia.
Podczas współorganizowanego przez Miasto Katowice Kongresu odbędzie się blisko 20 warsztatów tematycznych. Wszystkie dyskusje będą toczyć się na forum publicznym, a w każdej z nich wezmą udział prawnicy i ekonomiści, którzy na bieżąco będą oceniać możliwości wdrożenia w życie konkretnych postulatów zgłaszanych przez przedstawicieli biznesu. Wśród gości specjalnych znajdą się m.in. Tibor Navracsics – Komisarz Europejski ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu, Henri Malosse – Przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Ryszard Florek – Prezes Zarządu spółki FAKRO, Henryk Siodmok – Prezes Zarządu Firmy Atlas, Andrzej Arendarski – Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Mateusz Morawiecki – Prezes Zarządu Banku Zachodniego WBK, Andrzej Klesyk – Prezes Zarządu PZU SA, Wojciech, Dziomdziora – Radca Prawny w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, Maciej Gawroński – Partner Zarządzający polskiego biura Bird&Bird, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Paul Varul – wybitny prawnik, Partner w międzynarodowej kancelarii VARUL, były Minister Sprawiedliwości Estonii, Jadwiga Glumińska-Pawlic – Przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych, a także wielu innych ekspertów.
Organizatorami Forum są: Krajowa Izba Gospodarcza, Miasto Katowice, Instytut Wolności.
Więcej informacji: www.law4growth.com
Aktualne wiadomości o Forum i jego tematyce na koncie Twitter: law4growth
Korporacyjnie.pl objęło patronat medialny nad wydarzeniem.
Ze swojej strony serdecznie zapraszam na warsztat alternatywne metody rozwiązywania sporów, który poprowadzi mec. Piotr Nowaczyk.
Więcej informacji: www.law4growth.com
Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).
Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).
E-mail: kancelaria@szymonsyp.com