do Fuzje i przejęcia, Newsy

Linie Turkish Airlines w komunikacie przesłanym giełdzie ogłosiły, że wycofują się z rozmów z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT (Turkish Airlines są spółką publiczną notowana na giełdzie w Istambule). Turecki przewoźnik, jak dotąd zainteresowany nabyciem akcji w polskiej spółce oświadczył, że ewentualna transakcja „ograniczałaby rozwój tureckiej spółki w jej średnio- i długofalowych planach”.

 

Jako właściwy powód decyzji o zakończeniu rozmów przez Turkish Airlines wskazuje się jednak na unijne przepisy, które nie pozwalają na nabycie więcej niż 50 proc. akcji w linii kraju członkowskiego UE przez firmę spoza wspólnoty. Turcy zamierzali przejąć pakiet kontrolny w Locie, pozwalający na swobodne kształtowanie składu zarządu.

 

Decyzja Turków oznacza powrót do rozmów z innymi potencjalnymi inwestorami. Miesiąc temu media informowały, że „wejściem” do LOT-u zainteresowany jest chiński narodowy przewoźnik AIR China, jednak informacja ta nie została jak dotąd potwierdzona.

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów