W związku ze zbliżającym się VIII Forum Dyrektorów Działów Prawnych 29-30.09.2015, Warszawa, mam przyjemność przedstawić rozmowę z mec. Ewą Ciborowską.
Szymon Syp: Co skłoniło Panią do podjęcia kariery zawodowej jako prawnik in-house?
Ewa Ciborowska: Praca blisko biznesu i dla biznesu – mogę na bieżąco obserwować efekty pracy mojego zespołu, korygować proponowane rozwiązania, czuć na co dzień współzależność poszczególnych komórek i ludzi, inżynierów, ekonomistów, menedżerów, doradców podatkowych.
Sz. S.: Co było dla Pani dotychczas największym wyzwaniem w Pani karierze?
E.C.: Największym wyzwaniem były i są negocjacje z GDDKiA w przedmiocie ugody dotyczącej kontraktów infrastrukturalnych, w znacznej mierze ze względu na precedensowy charakter spraw prowadzonych przez Polimex-Mostostal S.A. w związku z odstąpieniem od zawartych umów o roboty budowlane.
Sz. S.: Jakich rad dotyczących rozwoju kariery zawodowej mogłaby Pani udzielić początkującym młodym prawnikom?
E.C.: Sądzę, że najistotniejsze jest prawidłowe ustalenie celu, zgodnego nie tylko z zainteresowaniami, ale również z predyspozycjami charakterologicznymi i wyznawanymi zasadami, nie każdy będzie potrafił skutecznie bronić mordercy, bez emocji udzieli porady prawnej ofierze gwałtu, czy będzie świadczyć usługi na rzecz przedsiębiorcy naruszającego prawa pracowników lub defraudującego pieniądze spółki. Uważam, że właściwy wybór specjalizacji jest niezwykle ważny a reszta to praktyka, praktyka i nade wszystko praktyka.
Sz. S.: Jak ocenia Pani możliwości rozwoju zawodowego w naszym kraju/(ewentualnie Pani kraju) i jakie są Pani plany na przyszłość w tym zakresie?
E.C.: Rynek usług prawnych nie jest łatwy szczególnie dla młodych prawników, statystyki pokazują, że liczba prawników z uprawnieniami w latach 2015-2017 wzrośnie o kolejne 10 tys. jednak uważam, że konkurencja zawsze motywuje do doskonalenia a najlepsi znajdą klientów. Warto postawić na optymalizację efektywności świadczonych usług i kosztów z uwzględnieniem nowych technologii.
Sz. S.: Jaką formą pomocy prawnej jest Pani najbardziej zainteresowana? W jakich dziedzinach się Pani specjalizuje? Jakich umiejętności wymaga wg Pani prawnik pracujący w dziale prawnym przedsiębiorstwa?
E.C.: Od 2001 r. obsługuję przedsiębiorców głównie z branży budowlanej, IT, usługowej, specjalizuję się w doradztwie z zakresu prawa gospodarczego, prawa spółek handlowych, prawa budowlanego, własności przemysłowej, zajmuję się reprezentacją procesową w sporach sądowych i arbitrażowych oraz prowadzę skuteczne negocjacje i mediacje biznesowe. Sądzę, że prawnik korporacyjny powinien dobrze znać się na biznesie, który jest przedmiotem działalności zatrudniającej go firmy, posiadać predyspozycje przejawiające się w zdolności do szybkiej reakcji na zmieniające się otoczenie biznesowe a przede wszystkim posiadać dobre zrozumienie potrzeb i oczekiwań klienta.
Sz. S.: Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na Forum!
E.C.: Również dziękuję i pozdrawiam czytelników Korporacyjnie.pl.
Ewa Ciborowska
radca prawny, dyrektor Biura Obsługi Zarządu i Doradztwa Prawnego, prokurent w POLIMEX-MOSTOSTAL
Od 2013 r. Dyrektor Biura Obsługi Zarządu i Doradztwa Prawnego w Polimex-Mostostal S.A, prokurent oraz członek rad nadzorczych Grupy Kapitałowej Polimex-Mostostal S.A., 15-letnie doświadczenie w bieżącej obsłudze prawnej międzynarodowych Spółek z branży IT, usługowej oraz spółek z branży budowalnej. W latach 2011-2013 r. partner w Kancelarii Łukowicz, Świerzewski & Wspólnicy, obsługa DELL Sp. z o.o. DELL Products, GfK Polonia Sp. z o.o.; W latach 2007-2011 – radca prawny w Eiffage Polska Budownictwo S.A. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w 2007 r. ukończyła studia MBA na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i uzyskała Certificate in MBA Studies wydany przez University of Illinois, w grudniu 2010 r. ukończyła studia menedżerskie na Wydziale Zarządzania UW.
Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).
Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).
E-mail: kancelaria@szymonsyp.com
[…] 6 pytań do mec. Ewy Ciborowskiej, dyrektora Biura Obsługi Zarządu i Doradztwa Prawnego, prokurent… […]