Pomysł obłożenia specjalnym podatkiem środków zgromadzonych na depozytach bankowych w cypryjskich bankach elektryzuje od soboty finansową społeczność i stanowi temat wielu komentarzy. Ponieważ duża część z przechowywanych na Cyprze pieniędzy należy do rosyjskich spółek i obywateli, wydało nam się ciekawe poznać, co na ten temat mówi się w Rosji. Poniżej prezentujemy komentarz Maxima Khrapova, prawnika w moskiewskim biurze Baker & McKenzie.
****
To nie wygląda na rozsądne rozwiązanie dla Cypru, a raczej postawienie na szali reputacji kosztem uzyskania doraźnej korzyści. Jeśli pomysł podatku zostanie przyjęty przez cypryjski parlament, może to wpłynąć na negocjacje dotyczące refinansowania, wartej 2,5 miliarda Euro, pożyczki, którą Cypr zaciągnął u rosyjskiego rządu.
Podatek dotknie najmocniej rosyjski bank VTB, który działa na Cyprze przez spółkę córkę (Russian Commercial Bank Ltd), dysponującą 6,5 % kapitałowych aktywów grupy. Straci także Lukoil, obsługujący około 1/4 rynku paliwowego na wyspie, który ogłosił program odkupu akcji (buyback programm) prowadzony za pośrednictwem cypryjskiej spółki córki (Lukoil Investments Cyprus). Również HNWI1 doświadczą negatywnych skutków regulacji, jednak wielu z nich już od pewnego czasu przenosiła zgromadzone na Cyprze środki do innych jurysdykcji (bardzo popularnym kierunkiem lokowanie pieniędzy jest ostatnio Łotwa).
W Rosji mówi się, że jeśli pomysł nałożenia specjalnego podatku na depozyty bankowe zostanie dziś przyjęty, będzie to dzień w którym Rosja straci 3 miliardy dolarów, dzień o którym Rosja nie zapomni.
Przypisy:
1. HNWI – high-net-worth-individuals, osoby dysponujące aktywami finansowymi o wartości powyżej 1 miliona dolarów;
Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.
Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.
Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.
Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.
W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.
Zgadzam się. I sądzę, że w tej sytuacji, dużą część zgromadzonych środków i tak opuści wyspę, a w budżecie Cypru nie pojawią się pieniądze z podatku.