6 listopada 2013 w Warszawie odbędzie się V Polski Kongres Prawa Upadłościowego i Naprawczego – INSO 2013. Wydarzenie wpisuje się w cykl corocznych spotkań na szczycie, poświęcony różnorodnym aspektom prawa upadłościowego i naprawczego i organizowany przez Instytut Allerhanda nieprzerwanie od 2009 roku. INSO 2013 zgromadzi ekspertów prawa upadłościowego i naprawczego: przedstawicieli kancelarii specjalizujących się tej gałęzi prawa, sędziów z bogatym dorobkiem w zakresie spraw gospodarczych, członków administracji rządowej, przedstawicieli świata akademickiego oraz kadrę menadżerską przedsiębiorstw. Wielu spośród tegorocznych prelegentów
Kongresu wchodzi w skład Zespołu powołanego przez Ministra Sprawiedliwości ds. przygotowania założeń reformy polskiego prawa upadłościowego.
Tegoroczna edycja Kongresu INSO pozwoli rozważyć i szeroko skomentować w gronie ekspertów kwestie praktycznych problemów w postępowaniu układowym i naprawczym w polskim i europejskim porządku prawnym. W centrum zainteresowania uczestników znajdą się takie zagadnienia jak: czynniki istotne dla udanej restrukturyzacji; prawo pracy w postępowaniu upadłościowym i naprawczym, analizowane z perspektywy pracownika i pracodawcy, a w szczególności wpływ zjawiska upadłości na poziom zatrudnienia w Polsce oraz zachowania miejsc pracy jako celu postępowania upadłościowego. Jednocześnie omówione zostaną zagadnienia prawa podatkowego w postępowaniu upadłościowym i naprawczym, z naciskiem na uwzględnienie problemu rozstrzygania kolizji norm prawa upadłościowego i naprawczego z normami prawa podatkowego. Uczestnicy tegorocznej edycji Kongresu będą mieli także możliwość rozważenia i skomentowania zagadnień dotyczących aktualnych kierunków zmian w międzynarodowym prawie upadłościowym. Organizatorzy wierzą, że wzorem poprzednich konferencji z cyklu INSO, dorobek dyskusji praktyki i doktryny pozwoli na wypracowanie istotnych wniosków dla usprawnienia postępowania upadłościowego.
Wśród prelegentów Kongresu INSO 2013 znaleźli się: dr Kinga Bauer (Uniwersytet Jagielloński), dr Tomasz Chilarski (Kancelaria Radców Prawnych Wicherkiewicz Chilarski), SSR Tadeusz Czarnota (Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach), dr Patryk Filipiak (Filipiak Babicz Kancelaria Prawna), Dominik Gałkowski (KKG Kubas Kos Gaertner), Maciej Geromin (Ministerstwo Sprawiedliwości), Bartosz Groele (Instytut Allerhanda, Tomasik, Pakosiewicz i Wspólnicy), SSR Jarosław Horobiowski (Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej), SSR dr hab. Anna Hrycaj (Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu),Anna Łukaszewicz-Obierska (Kancelaria WKB), SSR Zbigniew Miczek (Sąd Rejonowy w Tarnowie), Łukasz Mróz (Nikiel i Wspólnicy), SSR Janusz Płoch (Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia), dr Marek Porzycki (Uniwersytet Jagielloński), dr Arkadiusz Radwan (Instytut Allerhanda,of counsel w KKG Kubas Kos Gaertner), Jerzy Sławek (Dziekan Krajowej Izby Syndyków), Karol Tatara (Karol Tatara i Współpracownicy), dr Artur Tomanek (Zakład Prawa Pracy, Uniwersytet Wrocławski), prof. dr hab. Dariusz Wędzki (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), SSR Cezary Zalewski (Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy), Artur Zawadowski (Kancelaria Weil), Piotr Zimmerman (Zimmerman i Wspólnicy).
Udział w obradach Kongresu pozwoli na aktywne uczestnictwo w merytorycznej dyskusji na temat bieżących problemów prawa upadłościowego. Wątków, co ważne, z obszarów dotyczących prawa oraz ekonomii postępowania upadłościowego, w aspekcie krajowym i międzynarodowym.
Dodatkowo jednym z celów Kongresu jest również dalsza integracja środowiska skupionego wokół prawa upadłościowego i naprawczego, co umożliwia wprowadzona przez organizatorów formuła sesji dyskusyjnych i zamykającego Kongres spotkania networkingowego meet the speaker.
Na stronie www.inso.allerhand.pl dostępna jest agenda wydarzenia, regulamin oraz formularz uczestnictwa. Liczba miejsc jest ograniczona.
Korporacyjne.pl jest patronem medialnym Kongresu.
Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).
Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).
E-mail: kancelaria@szymonsyp.com