Dziś ciekawy temat z okładki Pulsu Biznesu – na temat dematerializacji akcji Prostej Spółki Akcyjnej w DLT.
W artykule m.in. moja wypowiedź, zdradzająca kulisy prac nad nowymi przepisami:
⏩ — Szukaliśmy różnych inspiracji i ciekawych rozwiązań, również za granicą. Dużo rozmawialiśmy z przyszłymi użytkownikami PSA. Podczas służbowego spotkania z osobami zarządzającymi londyńskimi funduszami venture capital zauważyłem, że duże wrażenie zrobiła na nich możliwość dematerializacji akcji w blockchainie, która weszła w życie w połowie 2017 r. w stanie Delaware w USA. W tym stanie jest zarejestrowanych ponad milion spółek, w tym 63 proc. spółek z listy Fortune 500. To właśnie dlatego nazywany jest on korporacyjną stolicą USA. Później zainteresowanie dematerializacją akcji w blockchainie w ramach PSA wyrazili przedstawiciele polskich start-upów — mówi Radzym Wójcik, dodając, że prawne uregulowanie dematerializacji akcji w blockchainie poza stanem Delaware nie występuje prawie nigdzie na świecie. ⏪
To nie jedyna moja wypowiedź, przywoływana w artykule. Jest też kilka innych, bardzo ciekawych, wątków i głosów w dyskusji. Tak więc bardzo warto sięgnąć po cały tekst (niestety za paywallem)!
Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.
Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.
Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.
Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.
W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.