do Newsy

W poprzedni weekend obejrzałem cały sezon the Stranger Things. Druga seria podobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza. Ale ja nie o tym, tylko o innej serii, którą zacząłem oglądać w poprzedni weekend i której również stałem się fanem (choć w tym przypadku nie obejrzałem jeszcze wszystkich odcinków).

Kryjąc się w domu przed deszczem, odkryłem na stronie Bloomberga – the David Rubenstein Show. David Rubenstein to współzałożyciel i CEO The Carlyle Group. Jego wiek i pozycja pozwalają mu już jednak realizować różne marzenia – nawet luźno (lub wcale) związane z tym, czym głównie się zajmuje (czyli inwestowaniem). Jednym z jego marzeń musiał być własny talk show i tak pan DR zaistniał w nowej roli, gospodarza programu telewizyjnego. Jego rozmówcami są sławy świata biznesowego. Takie z naprawdę pierwszej globalnej ligi.

W jednym z ostatnich odcinków programu – gospodarz rozmawiał z Masayoshi Son, założycielem i prezesem SoftBanku. Pan Son ukończył niedawno proces fundraisingu Softbank Vision Fund i uzbierał drobne 100 milardów dolarów. Wspominając rozmowy z inwestorami, podzielił się historią, jak udało mu się przekonać w 45 minut Mohammada bin Salman bin Abdulaziz Al Sauda (następcę króla Arabii Saudyjskiej, odpowiedzialnego m.in. za saudyjski sovereign fund, Saudi Arabia Public Investment Fund), żeby zainwestował w Softbank Vision Fund 45 miliardów dolarów. 1 miliard na minutę, to naprawdę niezły wynik.
Zdradzę Wam, że pan Son zaczął negocjacje od zaoferowania księciu MBS podarunku w kwocie tryliona dolarów. Jak widać, musiało to zrobić na księciu duże wrażenie.

Son opowiedział również, jak udało mu się w czasie studiów na Berkley zrealizować swój plan, aby zarabiać  10 tysięcy dolarów miesięcznie, poświęcając na to nie więcej niż 5 minut dziennie (nie, nie sprzedawał narkotyków). Oraz o tym, jak zainwestował na piękne (cytując wiernie: strong & shiny) oczy Jacka Ma w jego Alibabę, w czasach kiedy nie miała biznes planu ani przychodów. Ta inwestycja uważana jest dziś za jedną z najbardziej zyskownych inwestycji w historii. Żeby nie było zbyt słodko, pan Son wspomniał również swoją bardzo bolesną wpadkę, kiedy to podczas kryzysu finansowego „dotcomów” stracił w kilka dni 75 miliardów dolarów.

Jeśli więc w nadchodzący weekend pogoda będzie równie nieciekawa, jak w poprzedni – gorąco polecam Wam tak ten wywiad, jak i inne z tej serii.

https://youtu.be/Sa2_VBu0d7k

 

 

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów