Jak podaje Parkiet – Bank Pekao S.A. („Pekao„) złożył ofertę za akcje Bank BGŻ należące do Rabobank International Holding B.V. („Rabobanku”). Rabobank posiada ok. 90,09% akcji BGŻ. Jak podają media – cena zaproponowana za akcje jest „niska”.
Całkiem prawdopodobne, że Pekao będzie ostro walczyć o BGŻ, aby skrócić dystans do banku nr 1 w polskim sektorze bankowym – PKO BP (o ostatnim przejęciu PKO BP pisałem tutaj). Zgodnie z najnowszymi informacjami – PKO BP jest największym bankiem pd względem aktywów w Europie Środkowo-Wschodniej (aktywa w wysokości 46,7 mld euro na koniec 2012 r.), natomiast Pekao zajmuje drugą pozycję (aktywa o łącznej wysokości 36 mld euro pod koniec 2012 r.) (Dane za: Wprost). Rabobank jest 11 bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów.
Co ciekawe, co do wartości szacunkowej akcji należących do Rabobanku nie ma zgody. Według Reutersa akcje są warte około 2,94 mld PLN, inne źródła podają, że wartość wynosi pomiędzy 3-4 mld PLN.
Warto dodać, że oprócz Pekao zainteresowani akcjami BGŻ są: ING Bank Śląski oraz BNP Paribas Bank Polska. Wydaje się, że z walki wypadł PKO BP przejmując Nordeę.
Interesujące jak do potencjalnej transakcji podejdzie organ nadzoru – Komisja Nadzoru Finansowego – mając na uwadze komunikat w którym uznaje on stopień koncentracji w sektorze bankowym w Polsce za optymalny (por. komunikat z 13 czerwca 2013 r. )
Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).
Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).
E-mail: kancelaria@szymonsyp.com