In Antitrust, Fuzje i przejęcia, Newsy

Pewnie już słyszeliście, że Disney zamierza przejąć znaczną część aktywów grupy 21st Century Fox.

Zapewne wiecie również, że transakcja jest warunkowa i jej zamknięcie zależy od uzyskania zgody amerykańskiego regulatora rynku.

Czy słyszeliście jednak, jaką karę umowną (Break up Fee) Disney zobowiązał się zapłacić Foxowi w przypadku gdy nie uda mu się uzyskać tej zgody? Jak podają media, Disney zapłaci Foxowi USD 2,5 miliarda, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku.

W Polsce, sprzedającym również zdarza się czasem proponować break up fee (oczywiście znacznie niższe). Te propozycje pojawiają się w przypadku bardzo konkurencyjnych procesów i tylko wyjątkowo „przeżywają” negocjacje. Naprawdę wyjątkowo.

Czy uważacie, że Disney zgodził się na break up fee ponieważ jest tak pewien, że dostanie zgodę? Czy też Foxowi zależało na tej klauzuli, ponieważ tak bardzo obawia się, że Disney może jej nie dostać?

Na marginesie – w 2015 średnia wartość brak up fee w porównaniu do wartości całej transakcji wynosiła 3.2 %, a w przypadku transakcji Disney-Fox będzie to ok. 4.8 % (dane dotyczą rzecz jasna amerykańskiego rynku).

fot. giphy.com

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Recommended Posts

Leave a Comment

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów