do Konferencje/Spotkania, Newsy

Pamiętacie, jak wspominałem kiedyś, że Susan Wojcicki (CEO YouTube’a), która odwiedziła w marcu Polskę, żeby wystąpić na Kongresie Innowatorów – wyjechała do USA już jako Polka?

Podczas Impact’17 rozmawiałem z mamą Pani Susan, Panią Esther Wojcicki, która była prelegentką konferencji. Mąż pani Esther –Stanley Wojcicki (profesor fizyki na Stanfordzie) urodził się w 1937 w Warszawie i wyjechał z Polski w wieku 12 lat. Oprócz Susan, mają razem jeszcze 2 córki, Janet (jestem naukowcem na University of California, San Francisco) oraz Anne (jest bizneswoman w branży biotechnologicznej). Pani Esther powiedziała mi, że Anne i Janet pozazdrościły Susan polskiego obywatelstwa i również mają już polskie paszporty. Podobno nawet (choć nie gwarantuję, że nie była to wyłącznie kurtuazja) wszystkie trzy rozpoczęły z ojcem lekcje polskiego.

Tak się składa, że Anne Wojcicki była do 2015 roku żoną Sergeya Brina, założyciela Google oraz prezesa Alphabet Inc. Ma z nim syna i córkę. Jeśli więc dzieci odziedziczą po matce sentyment do ojczyzny dziadka i również rozpoczną starania o polski paszport, może się okazać, że w przyszłości Polacy będą właścicielami Google 😉

fot. Jacek Waszkiewicz dla Impact CEE

+ posts

 

Radzym Wójcik jest adwokatem w warszawskim biurze międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

Radzym współtworzył i jest aktywnym członkiem multidyscyplinarnego zespołu warszawskich prawników Baker McKenzie („Innovation Team”), powołanego w celu wspierania zespołów TMT funduszy Private Equity i Venture Capital, jak również klientów zainteresowanych nowymi technologiami, w szczególności z zakresu big data, AI, FinTechu oraz InsurTechu.

Obsługiwał szereg transakcji fuzji i przejęć. Pracował przy transakcjach z udziałem funduszy Venture Capital i Private Equity, jak i inwestorów branżowych (w szczególności przy przejęciach w branży medycznej i w przemyśle ciężkim). Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych projektach. Z sukcesem wspiera klientów po obu stronach stołu negocjacyjnego, na wszystkich etapach transakcji M&A. Doradza także polskim przedsiębiorcom w związku z międzynarodową ekspansją ich biznesów i pozyskiwaniem inwestorów za granicą.

Obecnie, doradza również Ministrowi Rozwoju w pracach nad wprowadzeniem do polskiego kodeksu spółek handlowych nowej spółki kapitałowej, Prostej Spółki Akcyjnej. We wrześniu 2016 został powołany przez Ministra Rozwoju w skład Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną. Ma ona być wehikułem dedykowanym startupom, Venture Capital i branży innowacyjnej.

W 2015 roku został uznany za jednego z 30 wyróżniających się prawników, którzy nie ukończyli 35 lat w rankingu „Rising Stars – Prawnicy. Liderzy Jutra” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i wydawnictwo Wolters Kluwer.

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów