do Fuzje i przejęcia, Rynki Kapitałowe

Norica Holding, spółka – córka rosyjskiej grupy Acron ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji spółki Azoty Tarnów, która jest notowana na GPW.

Inwestor chce skupić 41,6 mln akcji, uprawniających do wykonywania 64,8% głosów na walnym zgromadzeniu Spółki – osiągnie wówczas próg 66% głosów. Wezwanie dojdzie do skutku, jeżeli Norica Holding kupi w wezwaniu co najmniej 31,3 mln akcji. Cenę jednej akcji określono na 36 zł, zaś kurs akcji na GPW w trakcie wczorajszej sesji przebił nawet cenę z wezwania. Oznacza to, iż nie jest prawdopodobne, czy jej dotychczasowi akcjonariusze, w tym posiadający największy pakiet Skarb Państwa, odpowiedzą pozytywnie na wezwanie. Warto zaznaczyć, że Spółka posiada w swoim akcjonariacie także kilka Otwartych Funduszy Emerytalnych (podobnie jak Bogdanka, którą próbował nieskutecznie swego czasu przejąć NWR). Jeżeli do tego dodać wypowiedź prezesa Spółki Jerzego Marciniaka, który w wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że to Azoty chcą konsolidować inne podmioty (dokonały już przejęcia m.in. Zakładów Chemicznych Police i Zakładów Azotowych Kędzierzyn), to walka o spółkę może zapowiadać się pasjonująco i może wystąpić w niej wiele zwrotów wydarzeń, które z pewnością na łamach korporacyjnie.pl będziemy uważnie śledzić.

Wezwanie na Azoty Tarnów jest kolejną w ostatnim czasie próbą przejęcia spółki notowanej na GPW. Warto przypomnieć, że niedawno zakończyły się wezwania ogłoszone przez dotychczasowych branżowych inwestorów w spółkach NFI Empik Media & Fashion (choć w tym przypadku walka o ściągnięcie spółki z Giełdy jeszcze się nie rozstrzygnęła) oraz  Mondi Świecie. Z kolei cały czas trwa wezwanie na Sygnity, ogłoszone przez Asseco Poland.

 

+ posts
Zobacz także
Comments
  • Wasilewski
    Odpowiedz

    Nie można zapominać o chyba najbardziej zaskakującym wezwaniu ostatnich miesięczy, czyli oferta Rabobanku na BGŻ 🙂

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów