do Fuzje i przejęcia

Rozpoczynamy stały cykl – newsów dotyczących fuzji i przejęć na rynku polskim. Będzie starali się przygotowywać pogłębione informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń związanych z akwizycjami.

Nabywcą jest wrocławskie Wydawnictwo Bukowy Las sp. z o.o., które kupiło Świat Książki od spółki Weltbild Polska.

Sprzedaż jednego z największych wydawnictw w Polsce związana jest z wycofaniem się z polskiego rynku dotychczasowego właściciela, czyli niemieckiej grupy wydawniczej Verlagsgruppe Weltbild. W grudniu 2012 roku decyzję o sprzedaży oznajmił prezes zarządu Weltbild, Gunther Gerlach. Tłumaczył on, że Świat Książki nie przynosił oczekiwanych zysków, a rok 2013 nie wróży poprawy. Jak podawała Rzeczpospolita – w ubiegłym roku finansowym spółki Weltbild Polska (od lipca 2010 do czerwca 2011) jej przychody wynosiły 152, 5 mln zł, ale firma przyniosła stratę operacyjną w wysokości 25,6 mln zł oraz 20,5 mln zł straty netto.

Prawa własności do tytułów Świata Książki, jego licencje wydawnicze oraz markę nabyła wrocławska oficyna wydawnicza Bukowy Las (Wydawnictwo Bukowy Las Sp. z o.o. działa, jak czytamy na stronie internetowej, od 1 kwietnia 2010 roku). Nowy właściciel deklaruje utrzymanie odrębności Świata Książki, linii programowej i planu wydawniczego. Ponadto, część dotychczasowego zespołu również nie ulegnie zmianie. Wartość transakcji pozostaje niejawna.

Weltbild już rozpoczął stopniowe zawieszanie działalności w Polsce. Wstrzymana została produkcja książek, które miały się ukazywać kolejno od początku lutego. Obecnie prowadzona jest intensywna kampania wyprzedażowa, dzięki której możemy kupić książki nawet z 95% zniżką. Nie ma jeszcze żadnych pewnych decyzji co do losów sklepu internetowego Weltbild.pl. Pomimo zmiany właściciela w ofercie Świata Książki nadal znajdziemy światowe bestsellery oraz wiele pozycji znakomitych autorów, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Nabywcę Świata Książki – Oficynę Wydawniczą Bukowy Las stworzył zespół złożony z osób, które kilka miesięcy wcześniej rozstały się z grupą Publicat, m.in. były szef Wydawnictwa Dolnośląskiego Janusz Arsłanowow. Pomimo dość krótkiego stażu na rynku, na początku września 2012 roku wydawnictwo w swojej ofercie posiadało prawie 60 tytułów. Publikacja „Rynek Książki w Polsce 2012” podaje, że Bukowy Las za 2011 rok uzyskał 1,04 mln zł zysku ze sprzedaży.

Verlagsgruppe Weltbild w czerwcu 2011 roku kupiła działający od 1994 roku Świat Książki od koncernu Bertelsmann Media. Po niespełna 1,5 roku działalności polskie wydawnictwo ponownie zmienia właściciela. Obrazuje to jak trudna jest obecnie sytuacja na rynku wydawniczym. W 2011 roku przychody ze sprzedaży książek spadły o 12%, pomimo wzrostu ich cen. Niestety, to dopiero wierzchołek góry lodowej. Łukasz Gołębiewski w swojej książce „Gdzie jest czytelnik” przewiduje, że do 2020 roku rynek wydawniczy skurczy się o 15%. Współczesny czytelnik zdecydowanie częściej sięga po notebook, smartphone czy tablet, aniżeli do tradycyjnej książki czy gazety. Zarówno Świat Książki jak i jego nowy nabywca Wydawnictwo Bukowy Las poza tradycyjnymi, papierowymi wydaniami, mają w swojej ofercie także książki w wersji cyfrowej.  Liczba dostępnych tytułów nie jest jednak zbyt obszerna, a cena również nie przekonuje. Systematyczne powiększanie oferty handlowej e-book’ów i proponowanie ich konsumentowi w coraz niższych cenach może zdecydowanie wpłynąć na poprawę sytuacji rynku wydawniczego w Polsce.

Autorem newsa jest Bartłomiej Komisarczyk, student III roku prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Prawa i Administracji, który rozpoczął współpracę z korporacyjnie.pl.

+ posts

Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).

Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).

E-mail: kancelaria@szymonsyp.com

Zobacz także

Dodaj swój komentarz

Ustawa o obligacjach. Komentarz
MAR. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nadużyć na rynku. Komentarz
Prawo Pocztowe Komentarz
Postępowanie cywilne po nowelizacji. Komentarz dla pełnomocników procesowych i sędziów