Nie ukrywam, że mój kontakt z samorządem adwokackim sprowadza się do: a) płacenia składek; b) opłacenia ubezpieczenia OC (raz w roku); c) przedstawiania dokumentacji potwierdzającej realizację obowiązku szkoleniowego (raz w roku). Jednak wielu moich znajomych, w tym również publikujących na Korporacyjnie.pl, angażuje się w adwokackie życie samorządowe i przyczynia się do zmian zarówno wewnętrznych (tj. zachodzących w ramach Izby), jak i zewnętrznych (tj. w ramach postrzegania zawodu adwokata przez osoby trzecie).
W związku z tym, że już za kilka dni odbędzie się Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie – 30-31 stycznia 2021 r. w trybie online, a także faktem, że spośród odwiedzających Korporacyjnie.pl miesięcznie ok. 10.000 czytelników (plus drugie tyle obserwujących na Facebooku czy LinkedIn) z pewnością wiele osób jest adwokatami działającymi w ramach tejże Izby, chciałem gorąco zachęcić do głosowania! Nie zachęcam do głosowania na konkretnych kandydatów, każdy ma swoje sympatie bądź antypatie, nie taka jest też rola tego bloga, ale warto wziąć udział w głosowaniu i zainteresować się kandydatami i programami wyborczymi (dostępnymi tutaj).
Warto w skrócie przypomnieć, że można będzie zagłosować na wybranych kandydatów na Dziekana (aktualnie trzech kandydatów), Prezesa Sądu Dyscyplinarnego, Rzecznika Dyscyplinarnego i Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, do organów Izby Adwokackiej w Warszawie oraz na delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury.
W tym roku kampania wyborcza jest wyjątkowa pod wieloma względami:
a) jest aż trzech kandydatów na Dziekana (dodam, że którakolwiek z osób wygra – będzie to gwarancja wysokiego poziomu, kompetencji oraz doświadczenia);
b) są trzy różne listy z kandydatami (Silna Adwokatura, Energia dla Adwokatury oraz Adwokatura 2020);
c) w ramach przestrzeni internetowej (zwłaszcza na fanpage na Facebooku) odbywa się intensywna wymiana poglądów – często przyjmująca niestety kształt znany nam z polityki ogólnokrajowej;
d) programy wyborcze ogniskują się wokół wielu istotnych zagadnień dla adwokatów (np. możliwość zatrudnienia adwokatów w ramach umowy o pracę, podejście do szkolenia na aplikacji adwokackiej czy uregulowania dozwolonej reklamy);
e) zauważyć można ogromne zaangażowanie zwłaszcza młodszych stażem adwokatów, którzy też kandydują do organów Izby Adwokackiej (w tym kontekście niepokojące jest czasami przeciwstawianie sobie doświadczonych adwokatów i tych o krótkim stażu – warto, żeby przyszłe władze Izby Adwokackiej zadbały o wzajemny szacunek i zachęcały do współpracy wszystkich niezależnie od wieku czy stażu).
Wskazana wyjątkowość moim zdaniem dobrze rokuje – im większa konkurencja tym wyższa jakość!
Zachęcam do głosowania!
Szymon jest uznawany za jednego z wiodących specjalistów Venture Capital na polskim rynku. Specjalizuje się w transakcjach M&A na rynku publicznym oraz prywatnym, w tym w zakresie krajowych i zagranicznych transakcji pracując dla spółek publicznych, akcjonariuszy, firm rodzinnych, spółek wielobranżowych czy funduszy PE/VC. Posiada również doświadczenie w zakresie kompleksowej obsługi biznesu klientów zagranicznych, klientów prywatnych, funduszy (w tym VC), obsługi prawnej startupów, w zakresie restrukturyzacji grup spółek czy też świadczenia usług z zakresu prawa konkurencji. Jego ponad 10-letnie doświadczenie obejmuje w szczególności doradztwo z zakresu projektów M&A, finansowania typu PE/VC, restrukturyzacji, bieżącej obsługi przedsiębiorstw, finansowania dłużnego oraz prawa konkurencji. Jest autorem ponad 30 publikacji, w tym komentarzy do MAR, Prawa Pocztowego, Ustawy o obligacjach oraz Prawa rynku kapitałowego (w opracowaniu). Był prelegentem na przeszło 40 konferencjach. Członek International Bar Association. W 2016 r. znalazł się wśród laureatów V edycji konkursu „Prawnicy – liderzy jutra 2016”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna i Wolters Kluwer Polska oraz wyróżniony w kategorii „młodzi obiecujący” przez miesięcznik „Gentleman”. Rekomendowany przez Legal 500 (2019) w specjalizacji: prawo handlowe, spółki oraz M&A (Polska).
Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW (dr), Szkołę Główną Handlową oraz Maurer School of Law (Magister Prawa).
E-mail: kancelaria@szymonsyp.com